13/08/2020
Πόλο | Τετάρτη 1 Ιουλίου 2020 - 22:05

Πρωταθλητής... non stop ο Ολυμπιακός στο πόλο

Νίκησε 20-6 τον Εθνικό και κατέκτησε τον 8ο συνεχόμενο τίτλο στην Α1 * Η ταυτότητα της 20ής αγωνιστικής

Δεν είχε αντίπαλο ούτε φέτος και πήρε το 8ο σερί πρωτάθλημα... Ο Ολυμπιακός έκανε περίπατο την Τετάρτη (1/7) κόντρα στον συμπολίτη Εθνικό στο «Πέτρος Καπαγέρωφ», νίκησε με 20-6 για την 20ή αγωνιστική της Α1 πόλο και στέφθηκε ξανά πρωταθλητής.

Πλέι οφ δεν θα γίνουν, έναν βαθμό χρειάζονταν οι «ερυθρόλευκοι» για να πανηγυρίσουν και το έκαναν εμφατικά, φτάνοντας στον 34ο τίτλο και στο 17ο νταμπλ, καθώς είχαν κατακτήσει τον περασμένο Φεβρουάριο και το Κύπελλο Ελλάδας.

Στο +5 (3-8) έκλεισε το α' ημίχρονο, για να... πατήσουν γκάζι εν συνεχεία οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου και να φτάσουν στο τελικό +14, με πρώτο σκόρερ τον Κάκαρη, που σημείωσε 5 γκολ.

Τα οκτάλεπτα: 1-5, 2-3, 2-8, 1-4

ΕΘΝΙΚΟΣ (Φάνης Κουντουδιός): Καραμπέτσος, Θεοδόσης - Παπαλουκάς, Θαλασσινός 1, Κουτσιαλής, Βαλιανάτος, Τοράκης 2, Παπαδόγκωνας 1, Χονδροκούκης 2, Πρωτοψάλτης, Λιαπάκης, Καραβιώτης, Ξυλούρης, Δροσόπουλος, Μπελέσης, Καραμπάτης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Αλμύρας, Σκουμπάκης 1, Γενηδουνιάς 3, Γιόκοβιτς 3, Παππάς 1, Δερβίσης 3, Κάκαρης 5, Μυρίλος 1, Γούνας 1, Αργυρόπουλος – Κανακάκης 1, Μίτροβιτς, Δαλμάρας, Χαλυβόπουλος Ιπ., Χαλυβόπουλος Αρ. 1. 

Στα υπόλοιπα παιχνίδια η Βουλιαγμένη νίκησε άνετα τον ΠΑΟΚ με 22-7, ενώ ο Απόλλων Σμύρνης επιβλήθηκε του Παλαιού Φαλήρου με 11-6.

Επίσης, η Γλυφάδα επικράτησε με 12-8 της Χίου και ο Υδραϊκός κέρδισε με 11-8 τον Παναθηναϊκό. 

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ - ΠΑΟΚ 22-7

Τα οκτάλεπτα: 6-1, 5-2, 5-2, 6-2

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Χρβόγε Κόλιανιν): Τζωρτζάτος, Ηλιόπουλος 1, Καλογερόπουλος, Γκιουβέτσης 8, Σταμέλος 2, Γούβης 1, Αφρουδάκης, Παπανικολάου, Ποντικέας 1, Κουρούβανης Δ. 2, Τσαταλιός 3, Βούξεβιτς, Ανδρεάδης, Καστρινάκης 1, Βλάσης 3.

ΠΑΟΚ (Θόδωρος Χατζηθεοδώρου): Αλειφτήρας, Κουτσαντάς, Κεφαλάς, Προσινικλής Ν., Νικολαΐδης, Κεχαλάρης 1, Ιωσήφ 1, Σγουρίδης, Παπαδόπουλος Δ. 2, Βόλφης, Σιδηρόπουλος, Ζεγλίνας, Πατσίκας, Λαλιάς 3.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ - ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ 11-6

Τα οκτάλεπτα: 4-3, 1-2, 3-0, 3-1

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιάννης Κατρουζανάκης): Γαλανίδης, Μητρόπουλος, Αλαμάνος, Γραμματικός, Τσιστράκης 1, Μπεριστιάνος 2, Παπαδόπουλος, Καρούντζος 2, Παπαγεωργίου 1, Δερμιτζάκης 3, Χαραλαμπόπουλος 2, Βιτέλλας, Τροβάς, Λουπάκης, Γκάτσος.

ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ (Αργύρης Θεοδωρόπουλος): Χαϊδόπουλος Σ., Γωνιωτάκης, Γαρδίκας 1, Αλαφραγκής, Κουρμελές, Δίπλαρος, Τσολακούδης 1, Ρομπόπουλος, Κοπελιάδης 1, Τρούλος 2, Αθυμαρίτης 1, Κοντονής, Πετρόπουλος, Μανδαλιός, Δήμος.

ΥΔΡΑΪΚΟΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 11-8

Τα οκτάλεπτα: 6-1, 1-1, 3-1, 1-5

ΥΔΡΑΪΚΟΣ (Μάκης Βολτυράκης): Γαλανόπουλος, Κόχειλας Ν., Γούρας, Κοκκινάκης, Χατζηκυριακάκης 2, Πρέκας 1, Μπλάνης 1, Αλευρόπουλος, Αργυρόπουλος Κ., Παπασηφάκης 3, Τσαχειλίδης 2, Καπετανάκης 2, Πολογεώργης, Τζόκας, Μπάκας.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Νίκος Βενετόπουλος): Παρασκευόπουλος, Αθανασίου, Παπαδημητρίου Δ. 2, Σιαμάς 2, Χατζηστεφάνου, Χριστοφορίδης 2, Μπιτσάκος 1, Ορφανός, Μανιάτης, Γκαράνης, Δευτεραίος, Κατσαγούνος 1, Σαλτέρης, Παπαδημητρίου Αλ., Μοσχοβέλης.

ΓΛΥΦΑΔΑ - ΧΙΟΣ 12-8

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 3-1, 2-2, 4-4

ΓΛΥΦΑΔΑ (Δημήτρης Μάζης): Κουρούβανης N., Τζελάτης 1, Παπούκας 4, Μαυρωτάς, Πούρος, Περόπουλος 1, Μπραΐμης, Φωτεινάκης, Χατζηγούλας 1, Κοτσάρ, Νιαρχάκος, Αλβέρτης 4, Ηλιόπουλος, Γαλάνης, Λεμπέσης 1.

ΧΙΟΣ (Γιώργος Ντόσκας): Καρακούρος Ι., Μιμίδης Στ., Σφηκάκης 1, Παππάς 1, Κουλιεράκης, Κανδιόγλου, Μόκκας, Μαρουλάς 1, Κουρλιάφτης, Καλαργυρός, Καρακούρος Μ. 1, Γκίλλας 4. 

Τα αποτελέσματα της 20ής αγωνιστικής

Τετάρτη (1/7)

Γλυφάδα - Χίος 12-8

Βουλιαγμένη - ΠΑΟΚ 22-7

Εθνικός - Ολυμπιακός 6-20

Απόλλων Σμύρνης - Παλαιό Φάληρο 11-6

Υδραϊκός - Παναθηναϊκός 11-8

Πανιώνιος - Χανιά 5-0 ά.α.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 20 αγώνες)

1. Ολυμπιακός 58

2. Βουλιαγμένη 50

3. Υδραϊκός 47

4. Απόλλων Σμύρνης 46

5. Γλυφάδα 30

6. Εθνικός 29

7. Παλαιό Φάληρο 27

8. Πανιώνιος 26

9. Χανιά 13 *

10. ΠΑΟΚ 12

11. Χίος 9

12. Παναθηναϊκός 6

* Τα Χανιά έχουν αποχωρήσει από το πρωτάθλημα και τους έχουν αφαιρεθεί δύο βαθμοί.

ΕΠΟΜΕΝΗ (21Η) ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Πέμπτη (2/7)

ΠΑΟΚ - Εθνικός (21.30)

Σάββατο (4/7)

Απόλλων Σμύρνης - Υδραϊκός (14.30)

Ολυμπιακός - Πανιώνιος (17.00)

Χίος - Παναθηναϊκός (17.00)

Παλαιό Φάληρο - Βουλιαγμένη (19.00)

Μοιραστείτε το: