20/04/2024
Πρωταθλήματα Υποδομών | Τετάρτη 1 Ιουλίου 2020 - 21:39

Στα πέναλτι πήρε τον τίτλο η Κ17 του ΠΑΟΚ

Νίκησε 6-5 τον Ολυμπιακό, με την κανονική διάρκεια και την παράταση να έχουν λήξει στο ισόπαλο 3-3 * Τρίτο πρωτάθλημα για τους Εφήβους των «ασπρόμαυρων»

Την κατάκτηση του 3ου πρωταθλήματος της ιστορίας της πανηγύρισε την Τετάρτη (1/7) η ομάδα Εφήβων του ΠΑΟΚ, επικρατώντας του Ολυμπιακού στα πέναλτι με 6-5 στον τελικό που έγινε στο ΔΑΚ Λαμίας.

Έγινε σπουδαία μάχη ανάμεσα στις Κ17 των Θεσσαλονικέων και των «ερυθρόλευκων», που προέρχονταν βέβαια από την πολύμηνη απραξία λόγω του κορωνοϊού, αλλά παρά την έντονη ζέστη έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό, με τους Πειραιώτες να ανοίγουν στο σκορ με γκολ του Σταμούλη στο 8'.

Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με τον Κούτσια στο 45'+2, ο Σταμούλης έδωσε νέο προβάδισμα στον Ολυμπιακό στο 47ο λεπτό, για να διαμορφωθεί το 2-3 από τα τέρματα των Κεδίκογλου στο 50' και Κούτσια στο 73' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Το 3-3 πέτυχε ο Κασέμι στο 75' με ωραία απευθείας εκτέλεση φάουλ, για να οδηγηθεί ο τελικός στην παράταση και εντέλει να κριθούν όλα στη... ρωσική ρουλέτα.

Εκεί οι «ασπρόμαυροι» ήταν πιο αποτελεσματικοί και πανηγύρισαν στο φινάλε, διαδεχόμενοι στην κορυφή τον Ολυμπιακό, που είχε κατακτήσει τα τρία προηγούμενα πρωταθλήματα.

ΠΑΟΚ (Απόστολος Παπαβασιλείου-Δημήτρης Ταξίδης): Μοναστηρλής, Κιτσάκης (99' Κουλιεράκης), Μανωλιούδης, Σινανάι, Τασιούρας, Τσίκος, Κουτεντάκης (105' Ρουμιάντσεβ), Κωνσταντέλιας (86' Σπυράκος), Κεδίκογλου (61' Κουλούρης), Κούτσιας, Σμυρλής (80' Μπάμπουρας).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Μαυρογενίδης): Γραμματικάκης, Φρέρης, Λιοφάγος, Δούμας, Κατσογιάννης, Ντόι (91' Χρήστου), Καράκουτης (65' Παπαδάκος), Πάστρας (65' Κασέμι), Σταμούλης (103' Ποιμενίδης), Κίτσος (85' Συρμής), Λιάτσος (106' Σπυριδάκης).