18/04/2024
Γερμανία | Δευτέρα 1 Ιουνίου 2020 - 23:40

Επιβλητική η Λειψία

Νίκησε εκτός έδρας την Κολωνία με 4-2 και φουλ για νέα συμμετοχή στο Τσάμπιονς Λιγκ

Άλλο ένα βήμα για να παίξει και τη νέα σεζόν στο Τσάμπιονς Λιγκ έκανε η Λειψία το βράδυ της Δευτέρας (1/6), κερδίζοντας εκτός έδρας την Κολωνία με 4-2.

Στο ματς που έριξε την αυλαία της 29ης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα, ο Κόρντομπα άνοιξε το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό για τους γηπεδούχους, αλλά η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν απάντησε με τα γκολ των Σικ στο 20', Ενκουνκού στο 38' και Βέρνερ στο 50' για το 1-3.

Ο Μοντέστε μείωσε σε 2-3 στο 55', ωστόσο δύο λεπτά αργότερα ο Όλμο έβαλε το τέταρτο τέρμα των φιλοξενούμενων, που με 58 βαθμούς βρίσκονται μόνοι στην 3η θέση.

Από την πλευρά της, η Κολωνία μετρά 34 πόντους στην 11η θέση.

Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής

Παρασκευή (29/5)

Φράιμπουργκ - Λεβερκούζεν 0-1 (54' Χάβερτς)

Σάββατο (30/5)

Βόλφσμπουργκ - Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-2 (58' Μπαμπού - 27' πέν. Αντρέ Σίλβα, 85' Καμάντα)

Χέρτα Βερολίνου - Άουγκσμπουργκ 2-0 (23' Nτιλροσούν, 90'+3 Πιάτεκ)

Μάιντς - Χόφενχαϊμ 0-1 (43' Μπεμπού)

Σάλκε - Βέρντερ Βρέμης 0-1 (32' Μπιτενκούρ)

Μπάγερν Μονάχου - Φορτούνα Ντίσελντορφ 5-0 (15' αυτ. Γιόργκενσεν, 29' Παβάρ, 43', 50' Λεβαντόφσκι, 52' Ντέιβις)

Κυριακή (31/5)

Γκλάντμπαχ - Ουνιόν Βερολίνου 4-1 (17' Νόιχαους, 41', 59' Τουράμ, 81' Πλεά - 50' Άντερσον)

Πάντερμπορν - Ντόρτμουντ 1-6 (72' πέν. Χιουνεμάιερ - 54' Τ. Αζάρ, 57', 74', 90'+1 Σάντσο, 85' Χακίμι, 89' Σμέλτσερ)

Δευτέρα (1/6)

Κολωνία - Λειψία 2-4 (7' Κόρντομπα, 55' Μοντέστε - 20' Σικ, 38' Ενκουνκού, 50' Βέρνερ, 57' Όλμο)