20/04/2024
Γερμανία | Παρασκευή 22 Μαΐου 2020 - 23:37

Η Χέρτα διέλυσε την Ουνιόν στο ντέρμπι του Βερολίνου

Η ομάδα του Μπρούνο Λαμπάντια ήταν καταιγιστική και νίκησε με 4-0 την συμπολίτισσα

Με ένα τρομερό ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης που «άνοιξε» την 27η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα, η Χέρτα νίκησε με 4-0 την Ουνιόν Βερολίνου, στο πρώτο ματς στην ιστορία των δύο ομάδων στο -άδειο- Ολυμπιακό Στάδιο της πόλης.

Ο Ιμπίσεβιτς άνοιξε το σκορ στο 51και μέσα σε ένα λεπτό ήρθε και το 2-0 από τον Λουκεμπάκιο. Ο Κούνια έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη διαφαινόμενη νίκη των γηπεδούχων στο 61’, με το... κερασάκι να μπαίνει από τον Μπογιάτα στο 77’.

Οι νικητές ανέβηκαν έτσι στην 10η θέση με 34 βαθμούς, ενώ η Ουνιόν έμεινε στη 12η, με 30.

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 27ης αγωνιστικής

Παρασκευή (22/5)

Χέρτα Βερολίνου – Ουνιόν Βερολίνου 4-0 (51’ Ιμπίσεβιτς, 52’ Λουκεμπάκιο, 61’ Κούνια, 77’ Μπογιάτα)