Μπάσκετ | Τετάρτη 11 Μαρτίου 2020 - 23:45

Δεν τα κατάφερε το Περιστέρι

Ήττα-αποκλεισμός (73-79) για τους «κυανοκίτρινους» από τη Χάποελ Ιερουσαλήμ

Στη φάση των «16» του Basketball Champions League έμελλε να σταματήσει η φετινή πορεία του Περιστερίου στην Ευρώπη.

Οι «κυανοκίτρινοι» ηττήθηκαν στο «Ανδρέας Παπανδρέου» με 73-79 από τη Χάποελ Ιερουσαλήμ και έτσι με 2-0 νίκες η ομάδα του Ισραήλ προκρίθηκε στα προημιτελικά του θεσμού.

Αγωνιστικά το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, όμως ένα «ξέσπασμα» της ομάδας του Κάτας έφερε και το προβάδισμά της με 11-17 στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Μάλιστα με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι πήγαν και στο 11-20, όμως με σερί 8-4 το Περιστέρι μείωσε σε 19-24. Όλα αυτά πριν πάρουν σημαντικό προβάδισμα οι φιλοξενούμενοι φτάνοντας και στο +17 (20-37), πριν το 28-46 του ημιχρόνου.

Το έργο της ομάδας του Νίκου Παπανικολόπουλου ήταν δύσκολο όμως με επιθετικό πλουραλισμό στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό φτάνοντας ακόμα και στο -3 (47-50) με σερί 19-4. Τελικά το δεκάλεπτο βρήκε την Χάποελ στο +6 (47-53).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Ισραηλινοί διατηρούσαν το προβάδισμα σταθερά με το Περιστέρι πάντως να μειώνει στο 55-58. Κάπου εκεί η κούραση και το σερί 2-12 έφερε την Χάποελ στο 57-70 και… όλα τέλειωσαν, πριν το τελικό 73-79.

Μορέιρα με 14 πόντους και Βασιλόπουλος με 12 οι κορυφαίοι για το Περιστέρι, ενώ από πλευράς Χάποελ οι Μπράουν και Φελντέιν με 25 και 24 πόντους αντίστοιχα, έκαναν τη… δουλειά για την ομάδα τους.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 28-46, 47-53, 73-79

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Νίκος Παπανικολόπουλος): Αγραβάνης 4, Γκρέι 11 (0/6τρ.), Χάτσερ 6 (0/5τρ.), Μορέιρα 14 (11ριμπ.), Σαλούστρος 4, Γόντικας 2, Κέιν 6, Καράμπελας 5 (1), Μόουζες 5 (1), Σκορδίλης 2, Βασιλόπουλος 12 (2), Ξανθόπουλος 2.

ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Όντεντ Κάτας): Μπράουν 25 (2), Φελντέιν 24 (5), Μακ 2, Τόμας 13 (1), Τιμόρ 2, Μπραϊμό 2, Χόλαντ 6 (1), Λέβι 2, Τέρι 3, Ζάλμανσον.