19/04/2024
Μπάσκετ | Τρίτη 10 Μαρτίου 2020 - 23:13

«Καθάρισε» τη Βόννη η ΑΕΚ και πέρασε στους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ

Οι «κιτρινόμαυροι» νίκησαν με 90-86, έκαναν το 2-0 και θα παίξουν με τη Νίμπουρκ

Αποστολή εξετελέσθη για την ΑΕΚ το βράδυ της Τρίτης (10/3), η οποία προκρίθηκε στους προημιτελικούς του Τσάμπιονς Λιγκ με δεύτερη νίκη κόντρα στη Βόννη.

Επί γερμανικού εδάφους οι κυπελλούχοι Ελλάδας κέρδισαν με 90-86, έκαναν το 2-0 στη μεταξύ τους σειρά των πλέι οφ για τους «16» και περιμένουν την τσεχική Νίμπουρκ στον δρόμο για το Φάιναλ Φορ.

Το α' ημίχρονο βρήκε χαλαρές τις δύο ομάδες σε ό,τι αφορά την άμυνα και προηγήθηκαν με 49-45 οι γηπεδούχοι, διατηρώντας το +4 και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (66-62).

Στην τελευταία περίοδο, όμως, ήταν καλύτεροι οι «κιτρινόμαυροι», είχαν περισσότερες λύσεις επιθετικά και πήραν δίκαια το ροζ φύλλο, με Λάνγκφορντ και Σλότερ να είναι οι πρώτοι σκόρερ με 25 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 49-45, 66-62, 86-90

ΒΟΝΝΗ (Βόιτ): Μπρούνινγκ 12, Φρεζίερ 6, ΜακΚίνι-Τζόουνς 18, Σίμονς 8 (1), Σλόαν 14 (3), Μπράουν 9 (2), Μπαρτόλο 4, Σαϊμπού 9, Σούμποτιτς 6.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Γιάνκοβιτς 13 (1), Λάνγκφορντ 25 (3), Ματσιούλις 3, Σλότερ 17, Ζήσης 6, Τσάλμερς 6, Χρυσικόπουλος 6, Γκίκας 8 (2), Γκραντ 3, Ρέι 3.