27/04/2024
Άλλα αθλήματα | Παρασκευή 28 Φεβρουαρίου 2020 - 22:16

Τελικός και φουλ για νέα κούπα ο Τσιτσιπάς

Ο Έλληνας τενίστας επικράτησε 2-0 σετ του Έβανς και φινάλε με Τζόκοβιτς

Μεγάλη εμφάνιση και πρόκριση την Παρασκευή (28/2) για τον Στέφανο Τσιτσιπά στον τελικό του ΑΤP Masters 500 μετά τη νίκη του στον ημιτελικό κόντρα στον Νταν Έβανς.

Έτσι μετά την κατάκτηση του τουρνουά στη Μασσαλία, ο Έλληνας πρωταθλητής θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει δεύτερο σερί τίτλο, αυτή τη φορά στο Ντουμπάι με αντίπαλο τον Νόβακ Τζόκοβιτς.

Στον αγώνα της Παρασκευής, ο νεαρός τενίστας νίκησε με 2-0 σετ τον Έβανς κατακτώντας το πρώτο σετ με 6-2 και το δεύτερο με 6-3.

Αντίπαλος του στον τελικό ο Τζόκοβιτς ο οποίος πέρασε δύσκολα το εμπόδιο του Μονφίς τον οποίο νίκησε με 2-1 σετ. Ο αντίπαλός του πήρε το πρώτο σετ με 2-6, όμως η συνέχεια ανήκε στον Σέρβο που πήρε με 7-6 το δεύτερο σετ και με 6-1 το τρίτο.