07/04/2020
Πόλο | Τετάρτη 26 Φεβρουαρίου 2020 - 00:32

Στο ρελαντί ο Ολυμπιακός

Κέρδισε με 15-5 το Παλαιό Φάληρο για την Α1 πόλο * Εκτός έδρας νίκες για Βουλιαγμένη και Απόλλωνα Σμύρνης * Η ταυτότητα της 17ης αγωνιστικής

Συνέχεια στις άνετες νίκες στην Α1 πόλο έδωσε ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός την Τρίτη (25/2), επικρατώντας εντός έδρας του Παλαιού Φαλήρου με 15-5 για τη 17η αγωνιστική.

Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι», που έχουν και ματς λιγότερο, μετρούν 46 βαθμούς και διατήρησαν το +2 από τη Βουλιαγμένη, που με τη σειρά της δεν είχε κανένα πρόβλημα να πάρει το διπλό με 13-5 ενάντια στη Χίο.

Ο Απόλλων Σμύρνης διατηρήθηκε στην 3η θέση με το εκτός έδρας 10-5 κόντρα στα Χανιά, ο Υδραϊκός ξεπέρασε με 9-11 την αντίσταση του ΠΑΟΚ, η Γλυφάδα κέρδισε με 10-9 τον Πανιώνιο και ο Εθνικός δυσκολεύθηκε ενάντια στον ουραγό Παναθηναϊκό, αλλά επικράτησε τελικά εκτός έδρας με 7-6. 

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ 15-5

Τα οκτάλεπτα: 4-1, 4-1, 2-2, 5-1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Μυλωνάκης, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς 1, Γιόκοβιτς 3, Δερβίσης 2, Κάκαρης 2, Μουρίκης 2, Γούνας 1, Αργυρόπουλος – Κανακάκης 2, Μίτροβιτς 1, Δαλμάρας, Χαλυβόπουλος Ιπ., Χαλυβόπουλος Αρ. 1.

ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ (Αργύρης Θεοδωρόπουλος): Χαϊδόπουλος Σ., Γωνιωτάκης, Γαρδίκας 1, Αλαφραγκής, Αθυμαρίτης, Δίπλαρος 1, Τσολακούδης 1, Ρομπόπουλος, Κοπελιάδης, Τρούλος 1, Ντε Σόουζα 1, Γαβαλάς Ι., Μητράκης Ν, Κοντονής, Κουρμελές.

ΧΙΟΣ - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ 5-13

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 1-2, 2-3, 0-6

ΧΙΟΣ (Γιώργος Ντόσκας): Χόλαντ, Μιμίδης Σ., Μπερτόλης Π., Παππάς 2, Κουλιεράκης, Κανδιόγλου, Μόκκας, Φραγκιαδούλης, Κουρλιάφτης, Καλαργυρός, Καρακούρος Ι., Καρακούρος Μ., Γκίλλας 3.

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Χρβόγιε Κολιάνιν): Τζωρτζάτος, Μπάσιτς 4, Καλογερόπουλος, Γκιουβέτσης 3, Σταμέλος 1, Γούβης, Αφρουδάκης Χ. 1, Ηλιόπουλος, Ποντικέας, Κουρούβανης Ν. 2, Βλάσσης, Βούξεβιτς 2, Ανδρεάδης.

ΧΑΝΙΑ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 5-10

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 0-3, 1-2, 2-3

ΧΑΝΙΑ (Ηλίας Μαχαίρας): Λεβεντάκης, Μπανίτσεβιτς, Σαρτζετάκης, Νάστραν 1, Αγιωργούσης, Μπατάκης, Βουλγαράκης 2, Χαριτάκης, Μπαριωτάκης 1, Κατσουλάκης 1, Φωκάς, Μαζοκοπάκης, Κουτρουλάκης, Μανιουδάκης, Αποστολάκης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιάννης Κατρουζανάκης): Γαλανίδης, Μπάντερ Νάσερ, Αλαμάνος, Γραμματικός, Μοφκόφ 7, Μπεριστιάνος 1, Παπαδόπουλος Γ., Καρούντζος 1, Παπαγεωργίου, Δερμιτζάκης Δ., Χαραλαμπόπουλος 1, Τσιστράκης, Καβουσανός.

ΠΑΟΚ - ΥΔΡΑΪΚΟΣ 9-11

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 4-3, 2-3, 1-2

ΠΑΟΚ (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Γρηγοριάδης, Σαρησάββας, Κομπάνοφ 1, Πσοσινικλής Ν., Σγουρίδης, Κεχαλάρης 2, Καλαϊτζής 2, Παυλίδης, Παπάκος 1, Προσινικλής Π., Ράντονιτς 3, Μουρατίδης, Νικολαιδης, Βοζίκης, Αντιβαλίδης.

ΥΔΡΑΪΚΟΣ (Μάκης Βολτυράκης): Γαλανόπουλος, Κόχειλας, Γούρας, Κοκκινάκης, Χατζηκυριακάκης, Πρέκας, Μπλάνης, Αλευρόπουλος, Αργυρόπουλος Κ., Παπασηφάκης 1, Καπετανάκης 1, Πολεογιώργης, Όμπερτ 7, Ίρβινγκ 2.

ΓΛΥΦΑΔΑ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 10-9

Τα οκτάλεπτα: 2-4, 3-1, 4-1, 1-3

ΓΛΥΦΑΔΑ (Δημήτρης Μάζης): Γαβαλάς Θ., Τζελάτης, Παπούκας 3, Μαυρωτάς Λ., Τρας Κ. 1, Περόπουλος 1, Μπραΐμης 1, Τρας Τζ., Χατζηγούλας 2, Φωτόπουλος 1, Νιαρχάκος, Αλβέρτης 1, Κουρούβανης Δ., Γαλάνης, Λεμπέσης.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κώστας Δήμου): Φλέγκας, Γεωργακόπουλος, Σπούνερ 3, Δημακόπουλος, Καρακάσης, Γιαννόπουλος, Κούκουνας, Αλεξίου, Γαβαλάς Σ. 1, Βέκκος 2, Δήμου 3, Στάθας, Μπουζαλάς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΕΘΝΙΚΟΣ 6-7

Tα οκτάλεπτα: 2-2, 3-2, 1-1, 0-2

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Νίκος Βενετόπουλος): Παρασκευόπουλος, Χάλαρης, Παπαδημητρίου Δ., Κόσιτς, Χατζηστεφάνου 2, Χριστοφορίδης, Μπιτσάκος, Πανταζόπουλος, Αθανασίου, Γκαράνης 1, Σμιθ 1, Κατσαγούνος Γ. 2, Σαλτέρης, Παπαδημητρίου Αλ., Μοσχοβέλης.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Φάνης Κουντουδιός): Καραμπέτσος, Θεοδόσης - Παπαλουκάς 1, Θαλασσινός, Τεσάνοβιτς 1, Βαλιανάτος 1, Τοράκης, Παπαδόγκωνας, Χονδροκούκης 3, Ζωγράφος, Λιαπάκης 1, Καραβιώτης, Καραμπατης, Κατσαγούνος Δ., Μπελέσης, Ξυλούρης. 

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής

Tρίτη (25/2)

Χανιά - Απόλλων Σμύρνης 5-10

Χίος - Βουλιαγμένη 5-13

Παναθηναϊκός - Εθνικός 6-7

Γλυφάδα - Πανιώνιος 10-9

ΠΑΟΚ - Υδραϊκός 9-11

Ολυμπιακός - Παλαιό Φάληρο 15-5 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 17 αγώνες)

1. Ολυμπιακός 46

2. Βουλιαγμένη 44

3. Απόλλων Σμύρνης 40

4. Υδραϊκός 38

5. Γλυφάδα 24

6. Παλαιό Φάληρο 24

7. Eθνικός 23

8. Πανιώνιος 17

9. Χανιά 15

10. ΠΑΟΚ 12

11. Χίος 9

12. Παναθηναϊκός 6

* Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ έχουν αγώνα λιγότερο

ΕΠΟΜΕΝΗ (18η) ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Τετάρτη (11/3)

Πανιώνιος - Παναθηναϊκός

Εθνικός - Χίος

Βουλιαγμένη - Χανιά

Υδραϊκός - Γλυφάδα

Τρίτη (17/3)

Απόλλων Σμύρνης - Ολυμπιακός

Δευτέρα (30/3)

Παλαιό Φάληρο - ΠΑΟΚ

Μοιραστείτε το: