18/04/2024
Αγγλία | Τρίτη 25 Φεβρουαρίου 2020 - 00:26

Δεν σταματά κανείς τη Λίβερπουλ

Αποφασισμένη να σπάσει όλα τα ρεκόρ η ομάδα του Κλοπ, νίκησε και τη Γουέστ Χαμ με 3-2 στο «Άνφιλντ»

Είναι με διαφορά η καλύτερη και πιο αποτελεσματική ομάδα στην Αγγλία και το αποδεικνύει κάθε αγωνιστική.

Ο λόγος για τη Λίβερπουλ η οποία τη Δευτέρα (24/2) και παρότι αντιμετώπισε προβλήματα κόντρα στη Γουέστ Χαμ στο «Άνφιλντ» τη νίκησε με 3-2, στο ματς με το οποίο έπεσε η αυλαία της 27ης αγωνιστικής.

Έτσι οι «ρεντς» έφτασαν τους 79 πόντους και τις 26 νίκες σε 27 παιχνίδια και είναι αποφασισμένοι να «σπάσουν» όλα τα ρεκόρ, ενώ ισοφάρισαν το σερί νικών της Σίτι από πέρσι έχοντας 18 συνεχόμενες. Από την άλλη η Γουέστ Χαμ στάθηκε αρκετά καλά, προηγήθηκε 1-2, αλλά ηττήθηκε μένοντας στους 24 πόντους και τη 18η θέση, στο -1 από την παραμονή.

Η Λίβερπουλ άνοιξε το σκορ με τη κεφαλιά του Βαϊνάλντουμ μετά από σέντρα του Άρνολντ από τα δεξιά με τη συμπλήρωση εννιά λεπτών αγώνα, ωστόσο στο 12’ μετά από κόρνερ του Σνόντγκρας, ο Ντιόπ με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1, σκορ που παρέμεινε μέχρι το ημίχρονο και αυτό διότι η κεφαλιά του Φαν Ντάικ στο 39’ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των «σφυριών».

Έντεκα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Νομπλ πάσαρε στον Ράις και εκείνος με σέντρα έστειλε τη μπάλα στον Φόρναλες ο οποίος με μονοκόμματο πλασέ έκανε το 1-2. Όμως στο 67’ ο Σαλάχ με σουτ θα ισοφαρίσει σε 2-2 τέρμα που φέρει ευθύνη ο Φαμπιάνσκι. Η ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 81’ με τον Άρνολντ να κυνηγά τη φάση να πασάρει στον Μανέ και εκείνος με σουτ έκανε το τελικό 3-2.

Τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής

Σάββατο (22/2)

Tσέλσι - Τότεναμ 2-1 (15' Ζιρού, 48' Αλόνσο - 89' αυτ Ρίντιγκερ)

Μπέρνλι - Μπόρνμουθ 3-0 (53' Βίντρα, 61' πέν. Ροντρίγκεζ, 87' ΜακΝιλ)

Κρίσταλ Πάλας - Νιούκαστλ 1-0 (44' Φαν Άανχολτ)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Μπράιτον 1-1 (26' Στίβενς - 30' Μοπέ)

Σαουθάμπτον - Άστον Βίλα 2-0 (8' Λονγκ, 90' Άρμστρονγκ)

Λέστερ - Μάντσεστερ Σίτι 0-1 (80' Γκαμπριέλ Ζεζούς)

Κυριακή (23/2)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Γουότφορντ 3-0 (42' πέν. Φερνάντες, 58' Μαρσιάλ, 75' Γκρίνγουντ)

Γουλβς - Νόριτς 3-0 (19', 30' Ζότα, 50' Χιμένες)

Άρσεναλ - Έβερτον 3-2 (27' Νκετιά, 33', 46' Ομπαμεγιάνγκ - 1' Κάλβερτ-Λιούιν, 45'+4 Ρισάρλιζον)

Δευτέρα (24/2)

Λίβερπουλ - Γουέστ Χαμ 3-2 (9' Βαϊνάλντουμ, 68' Σαλάχ, 81' Μανέ - 12' Ντιόπ, 56' Φορνάλς)