25/04/2024
Μπάσκετ | Κυριακή 23 Φεβρουαρίου 2020 - 00:44

Άνετο πέρασμα και από το Μοσχάτο για τον Ολυμπιακό

Οι «ερυθρόλευκες» κέρδισαν με 80-58 την Ελευθερία και... 18 στα 18 στη γυναικεία Α1 μπάσκετ

Ακόμη μία νίκη στην Α1 μπάσκετ γυναικών πέτυχε ο Ολυμπιακός, επικρατώντας το Σάββατο (22/2) εκτός έδρας της Ελευθερίας Μοσχάτου με 80-58.

Στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 18ης αγωνιστικής, οι πρωταθλήτριες έκλεισαν στο +16 το α' ημίχρονο (28-44), για να χαλαρώσουν στην τρίτη περίοδο δίνοντας την ευκαιρία στις γηπεδούχες να μειώσουν σε 55-50.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ωστόσο, πάτησαν το γκάζι και εξαφανίστηκαν οι «ερυθρόλευκες», που με επιμέρους σκορ 25-8 έφτασαν στο τελικό +22 και στο 18 στα 18, με τη Γέμελος να είναι η πρώτη σκόρερ με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 28-44, 50-55, 58-80

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ (Παπαναστασίου): Τζέιμς 13 (1), Σπαθάρου, Μίχου 8, Σταμάτη, Γκίλντεϊ 13 (2), Αλεξανδρή 18 (2), Ρόσελ 6.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 11 (2), Σταμάτη 2, Αυτζή, Σπυριδοπούλου 9 (2), Παυλοπούλου 5 (1), Γκρέιβς 13, Γέμελος 16 (2), Γιουρτσένκοβα 10, Λούκα, Κοσμά 3 (1), Σταμολάμπρου 11 (1).