19/04/2024
Ιταλία | Σάββατο 22 Φεβρουαρίου 2020 - 01:10

Στην εξάδα με ανατροπή η Νάπολι

Οι «παρτενοπέι» νίκησαν με 2-1 στην έδρα της Μπρέσια

Μέσα στην εξάδα, αλλά με ένα ματς περισσότερο, μπήκε την Παρασκευή (21/2) η Νάπολι μετά την εκτός έδρας νίκη που πέτυχε με 2-1 στην έδρα της Μπρέσια στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 25ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο νίκησε μέσα στο «Ριγκαμόντι» τη Μπρέσια, αν και βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο. Όμως με το τελικό 2-1 ανέβηκε στους 36 πόντους, τη στιγμή που η αντίπαλος της παρέμεινε στους 16 και μέσα στη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 26’ με κεφαλιά του Τσάνσελορ, με τον Ματέγιου στο 50’ να κάνει χέρι και να καταλογίζεται πέναλτι υπέρ της Νάπολι. Ο Ινσίνιε ήταν εύστοχος από την «άσπρη βούλα» κάνοντας το 1-1. Τέσσερα λεπτά μετά ο Ρουίθ έκανε το 1-2 με τη Νάπολι να κρατά μέχρι το φινάλε την υπερπολύτιμη νίκη.