26/04/2024
Μπάσκετ | Παρασκευή 21 Φεβρουαρίου 2020 - 20:50

Αγχώθηκε αλλά κέρδισε η Εθνική ομάδα μπάσκετ

Η «γαλανόλευκη» επικράτησε με 73-63 της Βουλγαρίας στο «Δ. Τόφαλος» της Πάτρας στην πρεμιέρα της στα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2021

Αγχώθηκε… αλλά κέρδισε

Ο λόγος για την Εθνική μας ομάδα μπάσκετ η οποία επικράτησε το βράδυ της Παρασκευής (21/2) της Βουλγαρίας με 73-63 στην πρεμιέρα της στα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2021.

Η Εθνική ομάδα δυσκολεύτηκε για αρκετά λεπτά κόντρα στην αξιόμαχη Βουλγαρία αλλά πήρε τη νίκη και έκανε ιδανική πρεμιέρα στην προσπάθεια πρόκρισής της στην τελική φάση.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν μπήκε καλά στην πρώτη περίοδο με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με 8-12, αλλά και 15-17. Με σερί 4-0 πάντως η Ελλάδα έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 19-17.

Η Εθνική ξεκίνησε δυναμικά στη δεύτερη περίοδο και είχε σταθερά το προβάδισμα μέχρι και το 18’ όταν οι Βούλγαροι ισοφάρισαν σε 32-32, για να κάνει σερί 8-2 η «γαλανόλευκη» και έτσι το ημίχρονο να την βρει μπροστά με έξι πόντους (40-34).

Παρά το 9-6 σερί και το 49-40 της τρίτης περιόδου, οι αντίπαλοι μας μείωσαν σε 49-46, όμως με ένα σερί 5-0 το δεκάλεπτο βρήκε τους διεθνείς μας να προηγούνται με 54-46, μην μπορώντας να ξεφύγει στο σκορ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και με τους Λαρεντζάκη, Μποχωρίδη, Χρυσικόπουλο να σκοράρουν κατά ριπάς η διαφορά πήγε στο +10 (62-52) και κάπου εκεί οι διεθνείς χαλάρωσαν. Κάτι που εκμεταλλεύτηκε η ομάδα του Μπαρτσόφσκι μειώνοντας στο καλάθι (64-62). Όμως η Ελλάδα με δικό της 9-0 σερί έφτασε στο τελικό 73-62.

Κορυφαίοι για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ήταν οι Μποχωρίδης με 19 πόντους, και Χρυσικόπουλος με 13, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Ντιμιτρόβ και Μποστ με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 40-34, 54-46, 73-63

ΕΛΛΑΔΑ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Μποχωρίδης 19 (3), Χρυσικόπουλος 13 (1), Γιαννόπουλος 7 (1), Κατσίβελης 5 (1), Μαργαρίτης 5, Αγραβάνης 5 (1), Κασελάκης 5 (1), Καββαδάς 7, Λαρεντζάκης 7 (1), Μάντζαρης, Σαλούστρος, Σκορδίλης.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (Ρόσεν Μπαρτσόφσκι): Αβράμοβ 1, Μποστ 14 (4), Ντιμιτρόβ 15 (3), Κοστόβ 3 (1), Μίντσεβ 10 (1), Γκεοργκίεβ 2, Ιβάνοβ, Μαρίνοβ 10 (2), Βακλίνοβ 8, Ζαχαρίεβ.