29/03/2024
ΟΦΗ | Τρίτη 18 Φεβρουαρίου 2020 - 00:46

Σίμος: «Δείξαμε προσωπικότητα σε ένα σημαντικό παιχνίδι»

Για δύο διαφορετικά ημίχρονα έκανε λόγο ο τεχνικός του ΟΦΗ

Μία υπερπολύτιμη νίκη για τη μάχη των πλέι οφ πανηγύρισε το βράδυ της Δευτέρας (17/2) ο ΟΦΗ απέναντι στον Ατρόμητο με 1-0 για την 24η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1.

Ο τεχνικός των Κρητικών, Γιώργος Σίμος στη συνέντευξη Τύπου αναφέρθηκε στην προσωπικότητα που έδειξαν οι ποδοσφαιριστές του σε ένα αρκετά σημαντικό παιχνίδι και έκανε λόγο για δύο διαφορετικά ημίχρονα.

Στο πρώτο, σύμφωνα με τον Γιαννιώτη προπονητή, η ομάδα του είχε στρες που δεν την άφησε να ελέγξει το παιχνίδι, εν αντιθέσει με το δεύτερο στο οποίο είχε τον απόλυτο έλεγχο και έφτασε δίκαια στους τρεις βαθμούς.

Τέλος, ανέφερε ότι άπαντες κοιτάζουν τη συνέχεια και τα δύο τελευταία ματς προκειμένου η ομάδα να φτάσει στο στόχο της που είναι τα πλέι οφ.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Σίμου:

«Δύο διαφορετικά ημίχρονα, στο πρώτο υπήρχε ένα στρες που δεν μας άφησε να ελέγξουμε τον αγώνα και δεν ήταν από τα καλύτερα μας ημίχρονα. Στο δεύτερο αυτό βελτιώθηκε, είχαμε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στο τέλος πήραμε μια δίκαιη νίκη με βάση την απόδοση μας. Θέλω να ευχαριστήσω τους παίκτες μας, μεγαλώνουν σιγά – σιγά την ομάδα και μεγαλώνουν και οι ίδιοι γιατί δεν είναι πολλοί που έχουν παίξει σημαντικά παιχνίδια όμως έδειξαν ότι έχουν την ικανότητα και την προσωπικότητα που το έδειξαν σε ένα σημαντικό παιχνίδι.

Αυτό τελείωσε και πρέπει να αρχίσουμε να προετοιμαζόμαστε για το επόμενο που είναι εξίσου σημαντικό. Χρειάζεται να έχουμε την ίδια και καλύτερη απόδοση και να είμαστε αποτελεσματικοί. Ο Χουάν έχει μια ενόχληση από το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ, κρίναμε ότι θα υπήρχε ρίσκο με την χρησιμοποίηση του και για αυτό αποφασίσαμε από κοινού ώστε να είναι έτοιμος για το επόμενο ματς. Κρίναμε πως αυτό μπορούσε να μας βοηθήσει, το εξήγησα και στο Νίκο ότι αυτός ήταν ο λόγος που έγινε η αλλαγή του για να βελτιώσουμε το build up από την άμυνα».