20/04/2024
Αγγλία | Κυριακή 16 Φεβρουαρίου 2020 - 20:27

Έριξε... ντόρτια πριν τον Ολυμπιακό η Άρσεναλ

Με 4-0 νίκησαν τη Νιούκαστλ οι «κανονιέρηδες» * Διπλό στο φινάλε για την Τότεναμ

Mε ανεβασμένη ψυχολογία θα αντιμετωπίσει η Άρσεναλ τον Ολυμπιακό την προσεχή Πέμπτη (20/2) στο «Γ. Καραϊσκάκης» για τους «32» του Γιουρόπα Λιγκ, καθώς την Κυριακή (16/2) νίκησε με το ευρύ 4-0 τη Νιούκαστλ.

Στο «Έμιρεϊτς» και στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ οι παίκτες του Μίκελ Αρτέτα ξέσπασαν στο β' ημίχρονο μετά το «στείρο» 0-0 του πρώτου μισού της αναμέτρησης, με τον Ομπαμεγιάνγκ να ανοίγει το σκορ στο 54' και τρία λεπτά αργότερα ο Πεπέ έγραψε το 2-0.

Ο Οζίλ στο 90' και ο Λακαζέτ στο 90'+5 έδωσαν θριαμβευτικό τόνο στην επικράτηση των «κανονιέρηδων», που με 34 βαθμούς παραμένουν στη 10η θέση.

Την ίδια στιγμή, η Τότεναμ πήρε σπουδαίο διπλό με 3-2 επί της Άστον Βίλα και με 40 βαθμούς είναι στο -1 από την 4η της κατάταξης Τσέλσι, με τον Σον να πετυχαίνει το νικητήριο τέρμα στο 90'+4.

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής

Σάββατο (8/2)

Έβερτον - Κρίσταλ Πάλας 3-1 (18' Μπερνάρντ, 58' Ρισάρλιζον, 88' Κάλβερτ-Λιούιν - 51' Μπεντέκε)

Μπράιτον - Γουότφορντ 1-1 (78' αυτ. Μαριάπα - 19' Ντουκουρέ)

Κυριακή (9/2)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Μπόρνμουθ 2-1 (45'+2 Σαρπ. 84' Λούντστραμ - 13' Γουίλσον)

Παρασκευή (14/2)

Γουλβς - Λέστερ 0-0

Σάββατο (15/2)

Σαουθάμπτον - Μπέρνλι 1-2 (18' Iνγκς - 2' Γουέστγουντ, 60' Βίντρα)

Νόριτς - Λίβερπουλ 0-1 (78' Μανέ)

Κυριακή (16/2)

Άστον Βίλα - Τότεναμ 2-3 (9' αυτ. Αλντερβάιρελντ, 53' Ένχελς - 27' Αλντερβάιρελντ, 45'+2, 90'+4 Σον)

Άρσεναλ - Νιούκαστλ 4-0 (54' Ομπαμεγιάνγκ, 57' Πεπέ, 90' Οζίλ, 90'+5 Λακαζέτ)