16/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 16 Φεβρουαρίου 2020 - 19:25

Φουλ για πλέι οφ ο Αστέρας Τρίπολης

Με τέρμα του Ντέλετιτς λίγο πριν το φινάλε οι Αρκάδες πέρασαν νικηφόρα από το «Πανθεσσαλικό», 1-0 το Βόλο

Και τώρα βλέπει πλέι οφ…

Ο λόγος για τον Αστέρα Τρίπολης ο οποίος πέρασε νικηφόρα από το Βόλο την Κυριακή (16/2) καθώς επικράτησε με 1-0 της ομάδας της Μαγνησίας για την 24η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1.

Όταν τον Ιανουάριο οι Αρκάδες αποκτούσαν τον Μίλος Ντέλετιτς ως δανεικό από την ΑΕΚ σίγουρα θα πόνταραν αρκετά στην αξία του Σέρβου άσου, ο οποίος ήταν και ο σκόρερ στο ματς του Πανθεσσαλικού, οδηγώντας εκ του ασφαλούς την ομάδα του στα πλέι οφ.

Έτσι, η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς έφτασε τους 29 βαθμούς και ισοβαθμεί με την Ξάνθη στην 6η θέση, περιμένοντας και το αποτέλεσμα του αγώνα του ΟΦΗ με τον Ατρόμητο τη Δευτέρα (17/2) για να δει σε ποια θέση θα βρίσκεται. Από την άλλη ο Βόλος παρέμεινε στους 26 πόντους και ελαχιστοποιήθηκαν οι ελπίδες του για είσοδο στην εξάδα.

Σε ένα μέτριο ποιοτικά πρώτο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα ήταν αργός καθώς ούτε ο Βόλος, ούτε ο Αστέρας πήραν ρίσκα και κοίταζαν πρώτα από όλα το «0» στην άμυνα. Όλα αυτά μέχρι και πριν το τελευταίο δεκάλεπτο με τον Αστέρα να ανεβάζει απόδοση και να έχει δοκάρι και μία ευκαιρία να προηγηθεί.

Στο 35’ η μπάλα στην κεφαλιά του Μπαράλες σταμάτησε στο δεξί κάθετο και ο Κρέσπι στην πορεία της έκανε το σουτ, αλλά ο Τσίκα πάνω στη γραμμή αποσόβησε το 0-1. Δύο λεπτά μετά η κεφαλιά του Σουάρεθ πέρασε λίγο άουτ και έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 0-0.

Στο δεύτερο 45λεπτο το θέαμα δεν άλλαξε και ενώ όλα έδειχναν… 0-0 ήρθε το 85’ όταν ο Χαουρέγκι, που είχε περάσει πέντε λεπτά νωρίτερα στο ματς με κάθετη έβγαλε τον Ντέλετιτς σε θέση τετ-α-τετ με τον Γκαραβέλη και ο Σέρβος άσος με ιδανικό πλασέ έκανε το 0-1 χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Κίτρινες: 24’ Λύρατζης, 28’ Τσοκάνης, 78’ Τσαούσης, 90+3’ Γκουαροτσένα - 27’ Ντέλετιτς, 59’ Μαρκ Φερνάντεθ, 83’ Κώτσιρας, 89’ Μαρτίνεζ, 90+4’ Παπαδόπουλος

Διαιτητής: Σέζος (Κιλκίς), Βοηθοί: Σάββας (Σερρών), Στεφανής (Καρδίτσας), 4ος: Γρατσάνης (Τρικάλων), VAR: Τζήλος (Λάρισας), AVAR: Μπαλτάς (Αχαΐας)

ΒΟΛΟΣ (Αλμπέρτο Γκαγιέγκο): Γκαραβέλης, Τσίκα, Δημόπουλος, Λύρατζης (80' Κάσες), Τσαούσης, Κανταμουρό (46' Τόρες), Τσοκάνης, Μπαλογιάννης, Μουνίθ, Γκουαροτσένα, Γέντρισεκ (64' Ντεντάκης).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Ορτέγκα, Σουάρεθ, Πασαλίδης, Βαλιέντε, Μουνάφο, Μαρκ Φερνάντεθ (80' Χαουρέγκι), Ντέλετιτς (90' Τασουλής), Κρέσπι (57' Μπόρχα Φερνάντεθ), Μπαράλες.