23/04/2024
Μπάσκετ | Κυριακή 16 Φεβρουαρίου 2020 - 19:04

«Βασίλισσα» η ΑΕΚ και δική της η κούπα

Η «Ένωση» νίκησε 61-57 τον Προμηθέα στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας και πήρε το τρόπαιο για πέμπτη φορά στην ιστορία της

Στα τρόπαια επέστρεψε η ομάδα μπάσκετ της ΑΕΚ η οποία νίκησε την Κυριακή (16/2) στα «Δύο Αοράκια» του Ηρακλείου τον Προμηθέα με 61-57 κατακτώντας το 5ο Κύπελλο της ιστορίας της.

Σε ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, η «Ένωση» έφτασε στο τρόπαιο και είναι ξανά μετά το 2018, Κυπελλούχος Ελλάδος. Φυσικά συγχαρητήρια αξίζουν και στον Προμηθέα για όλη την πορεία του δείχνοντας ότι «μεγαλώνει» και άλλο σαν ομάδα.

Καλύτερος ο Προμηθέας στο πρώτο δεκάλεπτο πήρε προβάδισμα με 5-0, αλλά και 12-6 πριν μειώσουν οι «κιτρινόμαυροι» με σερί 1-6 στο 13-12 της πρώτης περιόδου. Στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου η ΑΕΚ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 13-14, ενώ πήρε και διαφορά οκτώ πόντων (16-24) στα μισά του δεκαλέπτου. Μάλιστα παρότι οι Πατρινοί μείωσαν, η «Ένωση» πήρε πάλι προβάδισμα οκτώ πόντων (21-29) πριν μειώσουν οι παίκτες του Γιατρά στους τρεις (26-29) στο ημίχρονο.

Σταθερά το προβάδισμα η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου στο τρίτο δεκάλεπτο με τη διαφορά να κινείται στους 7 με 8 πόντους, με τη λήξη του δεκαλέπτου πάντως να βρίσκει την ΑΕΚ στο +5 (38-43). Αποφασισμένοι να πουλήσουν ακριβά το… τομάρι τους μπήκαν οι Αχαιοί στο τελευταίο δεκάλεπτο και παρότι η ΑΕΚ με μπροστάρη τον Ζήση πήρε προβάδισμα οκτώ πόντων (43-51), οι τυπικά γηπεδούχοι με σερί 8-0 έκαναν το 51-51.

Από εκείνο το σημείο και μετά το ματς πήγαινε ουσιαστικά πόντο πόντο με την «Ένωση» να είναι ψύχραιμη στις βολές και να φτάνει στο 57-60, 9 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Ο Κασελάκης προσπάθησε με τρίποντο να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά ήταν άστοχος και ο Γιαννόπουλος με μία βολή διαμόρφωσε το τελικό 57-61.

Κέντρικ Ρέι με 16 πόντους και Νίκος Ζήσης με 11 πόντους και 5 ασίστ οι κορυφαίοι των νικητών, ενώ για τον Προμηθέα, οι Κασελάκης με 15 και Μαυροκεφαλίδης με 11 πόντους και άλλα τόσα ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 13-12, 26-29, 38-43, 57-61

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Μάκης Γιατράς): Χολ 9 (1), Λίποβι 7 (1), Αγραβάνης 2, Μαυροκεφαλίδης 11 (1), Κασελάκης 15 (1), Μάντζαρης 3 (1), Κατσίβελης, Φίλερ 2, Τζόουνς, Μπαμπ 8 (1).

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Ρέι 16 (1), Τσάλμερς 3, Τολιόπουλος 3 (1), Ματσιούλις 9 (1), Γιάνκοβιτς 4, Χρυσικόπουλος 2, Ζήσης 11 (2), Ρογκαβόπουλος, Γιαννόπουλος 6 (1), Σλότερ 5, Γκραντ 2.