19/04/2024
Γερμανία | Σάββατο 15 Φεβρουαρίου 2020 - 00:07

Δεν… παίζεται εντός έδρας η Ντόρτμουντ

Νέα επιβλητική εμφάνιση και νίκη για τους Βεστφαλούς, 4-0 την Άιντραχτ Φρανκφούρτης

Με την αναμέτρηση της Ντόρτμουντ κόντρα στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης άνοιξε την Παρασκευή (14/2) η 22η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα.

Οι Βεστφαλοί ήταν καταιγιστικοί και… σκόρπισαν με 4-0 την Άιντραχτ αποδεικνύοντας ότι στο σπίτι τους είναι αρκετά δυνατοί έχοντας πετύχει 19 γκολ στα τέσσερα τελευταία εντός. Φυσικά έχουν τέσσερις νίκες.

Με τη νίκη αυτή η Ντόρτμουντ ανέβηκε στους 42 βαθμούς και έπιασε στη 2η θέση τη Λειψία, βρισκόμενη στο -1 από την πρωτοπόρο Μπάγερν, ενώ η Άιντραχτ παρέμεινε στους 28 βαθμούς και μακριά από τις θέσεις της Ευρώπης.

Τρία λεπτά μετά το ημίωρο ο Πίστσεκ με διαγώνιο σουτ από τα όρια της περιοχής έκανε το 1-0 για την ομάδα του Φαβρ αποτέλεσμα που δεν άλλαξε μέχρι το ημίχρονο. Στο 49’ ο Σάντσο με υποδειγματικό πλασέ και ο Χάαλαντ στο 54’ με σουτ έκαναν το 2-0 και το 3-0 δίνοντας τέλος στη σεμνή τελετή. Το τελικό 4-0 πέτυχε στο 74’ ο Γκερέιρο.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 22ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 14/2

Μπορούσια Ντόρτμουντ - Άιντραχτ Φρανκφούρτης 4-0 (33’ Πίστσεκ, 49’ Σάντσο, 54’ Χάαλαντ, 74’ Γκερέιρο)