26/04/2024
Βόλεϊ | Πέμπτη 13 Φεβρουαρίου 2020 - 23:04

Μεγάλη ανατροπή ο ΠΑΟ και έχει τον πρώτο λόγο για την κούπα του Λιγκ Καπ βόλεϊ

Οι «πράσινοι» κέρδισαν 3-2 σετ τον Ολυμπιακό μέσα στο κλειστό του Ρέντη για τον πρώτο τελικό, γυρνώντας από το 0-2 * Πρώτη νίκη μετά από μια πενταετία ενάντια στους Πειραιώτες

Σχεδόν πέντε χρόνια έπρεπε να περάσουν για να κερδίσει στο βόλεϊ ανδρών ο Παναθηναϊκός τον Ολυμπιακό και τα κατάφερε μέσα στο κλειστό του Ρέντη με 3-2 σετ το βράδυ της Πέμπτης (13/2) για τον πρώτο τελικό του Λιγκ Καπ.

Έτσι, οι «πράσινοι» εν όψει της ρεβάνς της ερχόμενης Τετάρτης (19/2) στο κλειστό του Αγίου Θωμά κρατούν την τύχη στα χέρια τους για να πάρουν το τρόπαιο, αφού τους αρκεί νίκη με οποιοδήποτε σκορ.

Έκαναν σπουδαία ανατροπή οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, καθώς οι Πειραιώτες κατέκτησαν τα δύο πρώτα σετ με 25-21, αλλά οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν εν συνεχεία και με 23-25, 24-26, 10-15 πήραν το διπλό, μια νίκη που ήταν η πρώτη ενάντια στον «αιώνιο» αντίπαλό τους μετά τις 21 Μαρτίου 2015 (με 1-3 σετ τότε).

Οι «ερυθρόλευκοι», από την πλευρά τους, χρειάζονται επικράτηση με 3-0 ή 3-1 για να διατηρήσουν τα σκήπτρα τους στη διοργάνωση, ενώ αν κερδίσουν με 3-2 όλα θα κριθούν στο χρυσό σετ.

Υπενθυμίζεται ότι ο αγώνας άρχισε με 45λεπτη καθυστέρηση εξαιτίας των επεισοδίων ανάμεσα στους οπαδούς των γηπεδούχων και την Αστυνομία.

Τα σετ: 25-21, 25-21, 23-25, 24-26, 10-15

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ): Φίνγκερ 27π. (23/46επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Πετρέας 8 (4/9επ., 4 μπλοκ), Χουσάι 17 (15/31επ., 1 μπλκ, 50%υπ., 39%αρ.), Βουλκίδης 12 (6/11επ., 5 μπλοκ, 1 άσσος), Τερβαπόρτι, Γκέργκι 21 (16/24επ., 5 άσσοι, 31%υπ., 15%αρ.) / Κοκκινάκης (λ. - 48%υπ., 35%αρ.), Στιβαχτής, Παπαλεξίου, Ανδρεάδης, Ασπιώτης, Ριζόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 2π. (2 μπλοκ), Στάροβιτς 20 (18/44επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ρανγκέλ 12 (10/16επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ανδρεόπουλος Χαράλαμπος 3 (3/7επ., 22%υπ., 22%αρ.), Ράπτης 21 (14/29επ., 3 μπλοκ, 4 άσσοι, 24%υπ., 5%αρ.), Πελεκούδας 10 (5/11επ, 4 μπλοκ, 1 άσσος) / Ζήσης (λ. - 25%υπ.), Τσάτσιτς 12 (7/15επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι, 32%υπ., 14%αρ.), Ρουσσόπουλος (λ), Πανταλέων.