24/04/2024
Ιταλία | Δευτέρα 10 Φεβρουαρίου 2020 - 00:00

Ανατροπή και κορυφή για Ίντερ

Οι «νερατζούρι» αν και βρέθηκαν να χάνουν με 0-2 από τη Μίλαν πήραν τη νίκη με 4-2 και ανέβηκαν στο ρετιρέ μαζί με τη Γιουβέντους * Στο -1 από αυτούς η Λάτσιο, 1-0 εκτός έδρας την Πάρμα

Το ντέρμπι της Ίντερ με τη Μίλαν ήταν αυτό που ξεχώριζε στο πρόγραμμα της 23ης αγωνιστικής του Καμπιονάτο και στο οποίο οι «νερατζούρι» με νίκη θα είχαν την ευκαιρία να βρεθούν στην κορυφή.

Πράγματι η ομάδα του Κόντε το βράδυ της Κυριακής (9/2) πήρε μία μεγάλη νίκη με 4-2 κάνοντας επική ανατροπή καθώς βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο με 0-2. Όμως στο δεύτερο μέρος ήταν καλύτερη και έφτασε στη νίκη και τους 54 βαθμούς μαζί με τη Γιουβέντους.

Τίποτα δεν προμήνυε αυτή την εξέλιξη όταν στο ημίχρονο η Μίλαν προηγήθηκε με 0-2 χάρις στα γκολ των Ρέμπιτς (40’) και Ιμπραΐμοβιτς (45’). Και όμως με δύο γρήγορα γκολ στο δεύτερο μέρος με τους Μπρόζοβιτς (51’) και Βετσίνο (53’) η Ίντερ έκανε το 2-2 πριν πάρει το προβάδισμα στο 70’ με τον Ντε Βρι. Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε στο 90+3’ ο Λουκάκου.

Στο -1 από Ίντερ και Γιουβέντους βρίσκεται η Λάτσιο που χάρις σε ένα γκολ του Καϊσέδο στο 45+1’ πέρασε νικηφόρα με 1-0 από την έδρα της Πάρμα, ενώ η μεγάλη έκπληξη σημειώθηκε στο Νάπολι – Λέτσε με την ομάδα του Παναγιώτη Ταχτσίδη να φεύγει νικήτρια με 3-2.

Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής

Παρασκευή (7/2)

Ρόμα - Μπολόνια 2-3 (22' αυτ. Ντενσβίλ, 72' Μιχιταριάν - 16' Ορσολίνι, 26', 51' Μπάροου)

Σάββατο (8/2)

Φιορεντίνα - Αταλάντα 1-2 (32' Κιέζα - 49' Ζαπάτα, 72' Μαλινόβσκι)

Τορίνο - Σαμπντόρια 1-3 (55' Βέρντι - 70', 75' Ραμίρες, 79' πέν. Κουαλιαρέλα)

Βερόνα - Γιουβέντους 2-1 (76' Μπορίνι, 86' πέν. Πατσίνι - 65' Ρονάλντο)

Κυριακή (9/2)

Σπαλ - Σασουόλο 1-2 (24' Μπονιφάτσι - 65' πέν. Καπούτο, 90' Μπογκά)

Μπρέσια - Ουντινέζε 1-1 (81' Μπισόλι - 90+3' Ντε Πολ)

Τζένοα - Κάλιαρι 1-0 (43' Πάντεφ)

Νάπολι - Λέτσε 2-3 (48’ Μιλίκ, Καγεχόν – 29’, 61’ Λαπαντούλα, 82’ Μανκοσού)

Πάρμα - Λάτσιο 0-1 (41' Καϊσέδο)

Ίντερ - Μίλαν 4-2 (51’ Μπρόζοβιτς, 53’ Βετσίνο, 70’ Ντε Βρι, 90+3’ Λουκάκου – 40’ Ρέμπιτς, 45’ Ιμπραΐμοβιτς)