27/04/2024
Πρωταθλήματα Υποδομών | Κυριακή 9 Φεβρουαρίου 2020 - 22:15

Έριξαν... ντόρτια στην ΑΕΚ οι Νέοι του Παναθηναϊκού

Οι «πράσινοι» πήραν το διπλό με 4-2 * Με 5-2 επιβλήθηκε του ΟΦΗ ο ΠΑΟΚ * Τρίποντο για τον Ολυμπιακό στο Περιστέρι, 0-1 τον Ατρόμητο * Νίκες για Λαμία και Βόλο

Mε κυριαρχία του Παναθηναϊκού εξελίχθηκε το κυριακάτικο (9/2) ντέρμπι με την ΑΕΚ για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος Νέων της Σούπερ Λίγκας 1, αφού το «τριφύλλι» κέρδισε στο Γαλάτσι με 4-2.

Μόλις στο 1ο λεπτό ο Καλομοίρης άνοιξε το σκορ για το 0-1, με τον Αθανασακόπουλο να γράφει το 0-2 στο 20' και τον Σαρδέλη να μειώνει δύο λεπτά αργότερα.

Το τρίτο γκολ του ΠΑΟ πέτυχε ο Σερπέζης στο 31', πάλι ο Σαρδέλης σκόραρε για την Ένωση στο 45', με τον Ηλιάδη στο 52ο λεπτό να σφραγίζει τη νίκη των «πράσινων», που μετρούν 50 βαθμούς έναντι 52 του πρωτοπόρου ΠΑΟΚ.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» επιβλήθηκε του ΟΦΗ με το ευρύ 5-2, με τον Δούμτση να ανοίγει το σκορ στο 27' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και τον Τζόλη στο 41' να βρίσκει δίχτυα για το δεύτερο γκολ των Θεσσαλονικέων.

Ο Κουράκης μείωσε στο 56', Τζόλης στο 59', Γκορτεζιάνι στο 64' και Κωνσταντέλιας στο 83' ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 5-1, για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα ο Μπέκου στο 85ο λεπτό.

Από την πλευρά του, ο Ολυμπιακός πήρε το διπλό με 1-0 κόντρα στον Ατρόμητο χάρη σε γκολ του Μπέλιτς στο 83' και είναι μόνος στην 3η θέση με 41 πόντους.

Η Λαμία με γκολ του Βλαχομήτρου στο 29', του Φουσέκη στο 45' και με αυτογκόλ του Σούμπαση ενδιάμεσα στο 32' νίκησε 3-0 την ΑΕΛ, ενώ ο Βόλος επικράτησε στο Αγρίνιο του Παναιτωλικού με 3-1.