25/04/2024
Ισπανία | Τετάρτη 29 Ιανουαρίου 2020 - 01:03

Έδειξε χαρακτήρα η Αθλέτικ Μπιλμπάο

Νίκησε στα πέναλτι την Τενερίφη με 4-2 (2-2 καν. διάρκεια, 3-3 παράταση), παίζοντας για πάνω από 90 λεπτά με παίκτη λιγότερο και περνώντας στους προημιτελικούς του Κυπέλλου Ισπανίας

Την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ισπανίας πήρε το βράδυ της Τρίτης (28/1) η Αθλέτικ Μπιλμπάο, επικρατώντας εκτός έδρας της Τενερίφης με 4-2 στα πέναλτι.

Οι Βάσκοι ήταν το φαβορί κόντρα στους γηπεδούχους που αγωνίζονται στη Σεγούντα Ντιβιθιόν, αλλά χρειάστηκε να δείξουν χαρακτήρα, καθώς έπαιξαν ουσιαστικά σε όλη την κανονική διάρκεια με 10 παίκτες λόγω αποβολής του γκολκίπερ Ερερίν μόλις στο 2ο λεπτό.

Ο Χοσέλου με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 8' άνοιξε το σκορ, ισοφάρισε ο Ινιάκι Γουίλιαμς στο 17', ξανά ο Χοσέλου βρήκε δίχτυα στο 21', ξανά βρήκε δίχτυα και ο Γουίλιαμς στο 54', για να αποκατασταθεί η αριθμητική ισορροπία με την αποβολή του Ρουίθ στο τέταρτο λεπτό της παράτασης.

Με 10 εναντίον 10 το 3-2 πέτυχε από την άσπρη βούλα ο Ντάνιελ Γκόμες στο 105', το 3-3 σημείωσε ο Μπερτσίτσε στο 118', με την Μπιλμπάο να είναι πιο αποτελεσματική στη... ρωσική ρουλέτα και να περνά στα προημιτελικά.