27/04/2024
Ομάδες | Κυριακή 26 Ιανουαρίου 2020 - 22:34

Ταουσιάνης: «Συνεχίζουμε τη δουλειά και την προσπάθεια»

Στο πολύ καλό πρώτο ημίχρονο στάθηκε ο τεχνικός του Εργοτέλη

Ο Εργοτέλης το πάλεψε αλλά δεν κατάφερε να πάρει κάτι θετικό από το παιχνίδι με τον ΠΑΣ Γιάννινα, γνωρίζοντας την ήττα με 1-2.

Στη συνέντευξη Τύπου, ο Γιάννης Ταουσιάνης εμφανίστηκε στεναχωρημένος από το τελικό αποτέλεσμα. Από εκεί και πέρα, στάθηκε στο πολύ καλό πρώτο ημίχεονο των παικτών του, μιλώντας για το πάθος και την προσπάθεια που έκαναν.

Επεσήμανε δε ότι το πρωτάθλημα έχει ακόμα πολύ δρόμο.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του κόουτς του Εργοτέλη:

«Δυστυχώς δεν καταφέραμε, κάτι που θέλαμε πάρα πολύ. Σε ένα δύσκολο παιχνίδι όπου ξέραμε ότι έχουμε να αντιμετωπίσουμε μια δύσκολη ομάδα, μπήκαμε ακριβώς όπως είχαμε προετοιμαστεί. Στο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου ήμασταν σε πάρα πολύ καλά επίπεδα τόσο στο αμυντικό όσο και στο επιθετικό κομμάτι απέναντι σε μια ποιοτική ομάδα. Αν κάποιος θα έπρεπε να προηγηθεί στο σκορ, αυτοί θα ήμασταν εμείς. Δυστυχώς στο τελείωμα του πρώτου ημιχρόνου, βρεθήκαμε πίσω στο σκορ.

Στην επανάληψη στην προσπάθεια μας και  μπαίνοντας στο ματς με ορμητικότητα και διάθεση να ανατρέψουμε την κατάσταση, μείναμε πολύ κρύα” πίσω στο σκορ με δύο γκολ. Από εκεί και πέρα σαφώς έγινε μια προσπάθεια απ’ τους ποδοσφαιριστές μας αλλά κάτω από πίεση και χωρίς πολύ καθαρό μυαλό απέναντι σε έναν πιο οργανωμένο αντίπαλο, δυσκολευτήκαμε στο να ανατρέψουμε το σκορ. Στην συνέχεια, το μόνο που καταφέραμε ήταν να πετύχουμε στο τέλος ένα γκολ. Μας αφήνει πικρία το σημερινό παιχνίδι και τίποτα παραπάνω.

Δεν αλλάζει κάτι, συνεχίζουμε τη δουλειά και την προσπάθεια καθώς έχουμε ακόμα πολύ δρόμο μπροστά μας να καταφέρουμε αυτό που θέλουμε και να βρεθούμε στην πρώτη εξάδα. Το σημαντικότερο στοιχείο που θέλω να κρατήσω είναι το πάθος και η προσπάθεια στα τελευταία λεπτά, κάτι που ξεχωρίζει σε μια ήττα».