27/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 28 Σεπτεμβρίου 2013 - 22:24

Θέμα ποιότητας... (video)

Ο Ολυμπιακός νίκησε 2-0 στη Νέα Σμύρνη με γκολ των Βάις και Σαβιόλα και «βλέπει» Άντερλεχτ

Λίγες ημέρες πριν ταξιδέψει στο Βέλγιο για το κρίσιμο παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής του Τσάμπιονς Λιγκ με την Άντερλεχτ, το ζητούμενο για τον Ολυμπιακό ήταν να «περάσει» από την έδρα του Πανιωνίου με τη νίκη, που θα του επέτρεπε να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα (μετά την ισοπαλία στο Αγρίνιο) και φυσικά να μη «χαλάσει» την ψυχολογία του. Και αν το έκανε και χωρίς να «ιδρώσει», ακόμα καλύτερα γι’ αυτόν...

Οι «ερυθρόλευκοι», λοιπόν, τα έκαναν και τα δύο. Το τελικό 2-0 επί του Πανιωνίου ήρθε χωρίς να ζοριστούν ιδιαίτερα, αν και οι Νεοσμυρνιώτες για κάτι παραπάνω από ένα ημίχρονο αποδείχτηκαν... σκληρά καρύδια για την ομάδα του Μίτσελ. Ο Ολυμπιακός, όμως, έχει παίκτες ποιότητας, που δεν χρειάζονται και πολύ για να σου κάνουν τη ζημιά.

«Κόλλησε» χωρίς δημιουργικό μέσο

Ο Μίτσελ παρέταξε ένα σχήμα με ορισμένες εκπλήξεις, με τον Σαλίνο να επιστρέφει στο δεξί άκρο της άμυνας, τον Ολαϊτάν να παίρνει θέση περιφερειακού επιθετικού πίσω από τον Σαβιόλα και τους Μανιάτη, Σάμαρη ως κεντρικούς μέσους. Από τη στιγμή, λοιπόν, που κανείς εκ των δύο τελευταίων δεν μπορεί να φτιάξει παιχνίδι αλλά και το ότι οι Κάμπελ και Βάις που έπαιζαν στα άκρα ήταν καλά κλεισμένοι, ο Ολυμπιακός αντιμετώπιζε προβλήματα στο να διασπάσει τη διπλή ζώνη άμυνας που χρησιμοποίησε για τους γηπεδούχους ο Νίκος Παντελής.

Οι «κυανέρυθροι» έτρεχαν και πίεζαν ασταμάτητα χωρίς να νοιαστούν ιδιαίτερα για το πώς θα βγουν στην επίθεση και σε ολόκληρο το πρώτο 45λεπτο κινδύνεψαν ουσιαστικά μόνο μία φορά. Αυτή του 35’, όταν ο Ολαϊτάν έπιασε ένα σουτ από πλάγια θέση, αλλά είδε την μπάλα να σταματά στο δοκάρι.

Βρήκε χώρους ο Σαβιόλα και «καθάρισε»

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, το σκηνικό δεν ήταν πολύ διαφορετικό. Μέχρι το 57’... Σε εκείνο το σημείο ο Μίτσελ έβαλε στο ματς τον Σκέποβιτς, αντί του «εξαφανισμένου» Κάμπελ, και αυτή η κίνηση αποδείχτηκε το... κλειδί για να ξεκλειδώσει η άμυνα των γηπεδούχων. Ο Σέρβος φορ μάζεψε πάνω του τους στόπερ του Πανιωνίου, αυτό έδωσε την ευκαιρία στον Σαβιόλα να κινείται πιο ελεύθερα και αποδείχτηκε αρκετό.

Μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα (61’), ο Αργεντινός έκανε ωραία κίνηση, πέρασε διαγώνια πάσα για τον Βάις και ο Σλοβάκος χωρίς να χάσει χρόνο πλάσαρε εύστοχα τον Γιαννακόπουλο για το 0-1.

Από εκεί και πέρα, τα πράγματα έγιναν πιο απλά για τους «ερυθρόλευκους». Μάλιστα, μετά το γκολ ανέβαζαν όλο και περισσότερο το ποσοστό κατοχής της μπάλας, ανάγκαζαν τους γηπεδούχους να τους «κυνηγήσουν» κι έτσι βρήκαν πιο εύκολα διαδρόμους προς την εστία του Γιαννακόπουλου.

Κάπως έτσι στο 75’ ήρθε και το δεύτερο γκολ. Ο Σαβιόλα έδωσε στον Σκέποβιτς, ο Σέρβος είδε την κίνηση του Ολαϊτάν από τα δεξιά και του έστρωσε την μπάλα και ο τελευταίος γύρισε την κατάλληλη στιγμή προς το σημείο του πέναλτι. Εκεί περίμενε ο Σαβιόλα, ο οποίος σημείωσε ένα από τα πιο εύκολα γκολ της καριέρας του για το 0-2.

Τα εναπομείναντα λεπτά απέκτησαν διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς οι Νεοσμυρνιώτες δεν είχαν ό,τι χρειαζόταν για να αντιδράσουν. Το ότι η στατιστική κατέγραψε όλη κι όλη μια τελική τους ενέργεια τα λέει όλα σχετικά με το πόσο δυσκόλεψαν τον Ολυμπιακό...

Διαιτητής ο Βοσκάκης (Ρεθύμνου), ο οποίος το... παρατράβηξε με τις κίτρινες κάρτες σε παίκτες του Πανιωνίου, τη στιγμή που δεν έδειξε ούτε μία σε «ερυθρόλευκο» ποδοσφαιριστή, αν και υπήρχαν φάσεις που έπρεπε να το έχει κάνει. Βοηθοί του ήταν οι Σταυρουλάκης (Ρεθύμνου) και Βλάσσης (Λασιθίου).

Κίτρινες: 18’ Καλτσάς, 19’ Γιάννου, 19’ Αραβίδης, 42’ Κούρος, 50’ Παναγιωτούδης, 71’ Ντούνης, 90'+3 Λάσνικ.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Νίκος Παντελής): Γιαννακόπουλος, Κούρντι, Αυλωνίτης, Λαμπρόπουλος, Κούρος, Παναγιωτούδης (80’ Ριβέρο), Μενδρινός (62’ Λάσνικ), Ντούνης, Καλτσάς, Γιάννου (69’ Καμπάνταης), Αραβίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Σαλίνο (73’ Εντινγκά), Σιόβας, Μανωλάς, Χολέμπας, Μανιάτης, Σάμαρης, Βάις, Κάμπελ (57’ Σκέποβιτς), Σαβιόλα (78’ Ντομίνγκεζ), Ολαϊτάν.