28/03/2024
ΑΕΛ | Κυριακή 19 Ιανουαρίου 2020 - 21:46

Γρηγορίου: «Κομβικό το πρώτο γκολ που σημείωσε η ΑΕΚ»

Ικανοποιημένος από την εικόνα της ομάδας του για ένα ημίχρονο ήταν ο τεχνικός της ΑΕΛ

Η ΑΕΛ έχασε εύκολα με 3-0 από την ΑΕΚ την Κυριακή (19/1) στο ΟΑΚΑ για την 19η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1.

Ο προπονητής των «βυσσινί», Μιχάλης Γρηγορίου, στάθηκε στο πρώτο γκολ που σημείωσε η ΑΕΚ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου από αδράνεια της άμυνας της ομάδας του, σημειώνοντας ότι ήταν κομβικό για την εξέλιξη της αναμέτρησης, καθώς άλλαξε την ψυχολογία.

Πρόσθεσε επίσης ότι στο δεύτερο γκολ της Ένωσης κρίθηκε ουσιαστικά και το παιχνίδι.

Από εκεί και πέρα, υπογράμμισε ότι η ΑΕΛ ήταν καλά σε τακτικό επίπεδο για 46 λεπτά, ωστόσο η ΑΕΚ ήταν πολύ καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο και δίκαια έφτασε στη νίκη.

Τέλος, υποστήριξε ότι η ομάδα του δεν θα πρέπει να μείνει περισσότερο σε αυτό το ματς, καθώς ακολουθεί εμβόλιμη αγωνιστική μεσοβδόμαδα και έπειτα η ΑΕΛ υποδέχεται τον Παναθηναϊκό.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του στη συνέντευξη Τύπου:

«Ήρθαμε να διεκδικήσουμε ό, τι καλύτερο σε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι. Τακτικά ήμασταν καλά για 46 λεπτά. Αυτός ήταν ο στόχος μας, να μην αφήσουμε διαδρόμους στην ΑΕΚ, να μην δημιουργήσει ευκαιρίες, κάτι που καταφέραμε σε μεγάλο βαθμό στο πρώτο ημίχρονο.

Από μια αδράνεια, νομίζοντας ότι έχει τελειώσει το ημίχρονο, το τέρμα που πέτυχε η ΑΕΚ ήταν κομβικό. Εκεί ήταν και το σημαντικότερο σημείο του παιχνιδιού που άλλαξε την ψυχολογία στο ημίχρονο. Η ΑΕΚ μπόρεσε στη συνέχεια να πετύχει ένα γρήγορο γκολ και εννοείται ότι εκεί τελείωσε το παιχνίδι.

Υπάρχει εμβόλιμη αγωνιστική την Τετάρτη μετά ακολουθεί ο Παναθηναϊκός. Και στα δύο επόμενα εντός έδρας παιχνίδια πρέπει να διεκδικήσουμε αυτά που μπορούμε και να πορευτούμε ως το τέλος με αυτόν τον στόχο. Δεν πρέπει να μείνουμε σε αυτό το ματς.

Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ. Στο δεύτερο μέρος ήταν πολύ καλύτερη από εμάς».

Για το τι δεν κάνει καλά τακτικά η ΑΕΛ: «Έχουμε προβεί σε μεταγραφές στον επιθετικό τομέα. Για να μπορέσουμε να αλλάξουμε σχηματισμό. Απέναντι σε Άρη και ΑΕΚ δεν θες τα ακραία σου μπακ να ανεβαίνουν για να μην βρίσκει διαδρόμους ο αντίπαλος. Έτσι δώσαμε μεγαλύτερη βαρύτητα στον ανασταλτικό τομέα. Σήμερα η τακτική ήταν προσηλωμένη στο να μην βρει η ΑΕΚ διαδρόμους και αν μπορέσουμε να χτυπήσουμε στο τρανζίσιον. Το κάναμε για ένα ημίχρονο, αλλά είναι ανάλογα το ματς και τον αντίπαλο».