20/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 19 Ιανουαρίου 2020 - 16:02

Καταιγιστική κόντρα στην Κέρκυρα η Παναχαϊκή

Οι Αχαιοί... σκόρπισαν με 4-0 τους Φαίακες * Δύο γκολ ο Σιατραβάνης και δοκάρι οι νικητές

Την πρώτη της νίκη μέσα στο 2020 και μάλιστα με επιβλητικό σκορ πανηγύρισε την Κυριακή (19/1) η Παναχαϊκή, αφού «διέλυσε» με 4-0 εντός έδρας την Κέρκυρα.

Το ματς ήταν ουσιαστικά ένας μονόλογος των Αχαιών που έκαναν ό,τι ήθελαν, έχοντας και ένα δοκάρι. Ο Σιατραβάνης πέτυχε δύο γκολ και από ένα συμπλήρωσαν ο Μυτίδης στο ντεμπούτο του στην αρχική ενδεκάδα και ο Μωραΐτης.

Στον αντίποδα, οι Φαίακες, που πήγαν στην Πάτρα με 14 παίκτες, δεν κατάφεραν στιγμή να φανούν ουσιαστικά επικίνδυνοι.

Το ντεμπούτο του έκανε ο Φροξυλιάς, που θέλει, όμως, ακόμα χρόνο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και στο 3ο μόλις λεπτό απείλησαν με την κεφαλιά του Τσελεπίδη που κατέληξε στην αγκαλιά του Παγκράτη, ενώ και το σουτ του Μαυριά στο 6' πέρασε άουτ.

Η Παναχαϊκή συνέχισε να πιέζει και κέρδισε... πέντε κόρνερ το πρώτο τέταρτο, με το γκολ τελικά να έρχεται στο 23ο λεπτό, όταν ο Μαυριάς έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Μυτίδης με πλασέ στο δεύτερο δοκάρι άνοιξε το σκορ.

Στο 31' ο Μωραΐτης θα μπορούσε να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του έπειτα από σέντρα του Μαυριά, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι, με τον Πολίμο να απειλεί στη συνέχεια δις στο 35'.

Τελικά, το 2-0 με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια ήρθε στο 43' με πολύ όμορφο σουτ του Σιατραβάνη στα όρια της περιοχής.

H εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα στο δεύτερο μέρος. Η Κέρκυρα έκανε στο 53' την πρώτη της ολοκληρωμένη προσπάθεια, με τον Ατανάκοβιτς να μπλοκάρει το σουτ του Νικολόπουλου, αλλά στο 60' ήρθε και το τρίτο γκολ για την Παναχαϊκή με το σουτ του Μωραΐτη με το αριστερό έπειτα από κάθετη πάσα του Μυτίδη από τα αριστερά.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, έπειτα από λάθος γύρισμα του Ράφαελ, ο Σιατραβάνης ολοκλήρωσε τον θρίαμβο των Αχαιών με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα αφού πέρασε τον αντίπαλο γκολκίπερ.

Το ματς είχε γίνει προ πολλού διαδικαστικού χαρακτήρα, με την Παναχαϊκή, μάλιστα, να έχει ευκαιρίες και για άλλα γκολ, αλλά το 4-0 διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε.

Διαιτητής ήταν ο Περικλής Παρχαρίδης (Δράμας), με βοηθούς τους Ιωάννης Κοκμοτό (Δωδεκανήσου) και Νικόλαο Τριαντάφυλλο (Κορινθίας), ενώ 4ος ήταν ο Μιχαήλ Ματσούκας (Αιτ/νίας).

Κίτρινη: 53′ Γκίτση

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Απόστολος Μακρίδης): Ατανάκοβιτς, Πολίμος, Τσελεπίδης, Κοτσώνης, Σταμόπουλος, Παπατόλιος, Ανάκογλου (71′ Μασούρας), Σιατραβάνης, Μαυριάς (62′ Φροξυλιάς), Μωραϊτης, Μυτίδης (82′ Κυνηγόπουλος).

ΚΕΡΚΥΡΑ (Νίκος Θεοδοσιάδης): Παγκράτης, Βλάχος, Τσάνης, Παναγιωτίδης (61′ Μπαμιόγολου, Γκίτσης, Πέδρο Ραφαέλ, Γεωργακόπουλος, Νικολόπουλος (67′ Ντε Νικολό), Μίσκου, Λεπενιώτης, Γκασίδης.