29/03/2024
Γερμανία | Σάββατο 18 Ιανουαρίου 2020 - 21:48

Ξέφυγε στην κορυφή η Λειψία

Νίκησε με 3-1 την Ουνιόν Βερολίνου * Ντεμπούτο με χατ τρικ ο Χάαλαντ και πεντάσφαιρη η Ντόρτμουντ * Γκολ ο Σταφυλίδης, αλλά έχασε η Χόφενχαϊμ

Ιδανικά ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο 2020 η Λειψία, κερδίζοντας το βράδυ του Σαββάτου (18/1) με 3-1 την Ουνιόν Βερολίνου και ξεφεύγοντας στο +5 από την Γκλάντμπαχ στην κορυφή της Μπουντεσλίγκα.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με γκολ του Μπίλτερ στο 10ο λεπτό, για να γίνει η ανατροπή στο β' ημίχρονο χάρη σε δύο τέρματα του Βέρνερ στο 51' και το 83' κι ένα του Ζάμπιτσερ στο 57'.

Η Λειψία έχει 40 βαθμούς σε 18 αγωνιστικές, την ίδια στιγμή που εντυπωσιακό ήταν το ντεμπούτο του Χάαλαντ με την Ντόρτμουντ, καθώς σημείωσε χατ τρικ στο επιβλητικό 3-5 επί της Άουγκσμπουργκ.

Τέλος, πολύ ωραίο γκολ έβαλε ο Κώστας Σταφυλίδης, αλλά η Χόφενχαϊμ ηττήθηκε εντός έδρας από την Άιντραχτ Φρανκφούρτης με 2-1.

Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής

Παρασκευή (17/1)

Σάλκε - Γκλάντμπαχ 2-0 (48' Σερντάρ, 58' Γκρέγκοριτς)

Σάββατο (18/1)

Κολωνία - Βόλφσμπουργκ 3-1 (23', 45'+2 Κόρδοβα, 62' Χέκτορ - 66' Στέφεν)

Μάιντς - Φράιμπουργκ 1-2 (82' Ματετά - 28' Κβον, 41' Πέτερσεν)

Άουγκσμπουργκ - Ντόρτμουντ 3-5 (34', 55' Νίντερλεχνερ, 46' Ρίχτερ - 49' Μπραντ, 59', 72', 79' Χάαλαντ, 61' Σάντσο)

Φορτούνα Ντίσελντορφ - Βέρντερ Βρέμης 0-1 (67' αυτ. Κάστενμαϊερ)

Χόφενχαϊμ - Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-2 (48' Σταφυλίδης - 16' Ντοστ, 62' Τσάντλερ)

Λειψία - Ουνιόν Βερολίνου 3-1 (51', 83' Bέρνερ, 57' Ζάμπιτσερ - 10' Μπίλτερ)