20/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τρίτη 14 Ιανουαρίου 2020 - 19:11

Πήρε γερή λαχτάρα ο Ατρόμητος, αλλά προκρίθηκε

Έχασε με 2-0 μέσα στο Περιστέρι από τον Βόλο, περνώντας τελικά στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας * Με 10 από νωρίς οι «κυανόλευκοι», με 9 τελείωσαν το ματς οι φιλοξενούμενοι * Σοβαρά λάθη ο Τσαμούρης

Tου βγήκε η ψυχή, ωστόσο πήρε αυτό που ήθελε... Στους προημιτελικούς του Κυπέλλου Ελλάδας θα δώσει το «παρών» ο Ατρόμητος, που έχασε την Τρίτη (14/1) εντός έδρας με 2-0 από τον Βόλο, αλλά προκρίθηκε έχοντας ως προίκα το υπέρ του 3-0 της πρώτης αναμέτρησης για τη φάση των «16».

Ήταν ένα ματς που εξελίχθηκε όσο πιο στραβά γινόταν για την ομάδα του Σάββα Παντελίδη, μια και στο 22' είχε ήδη δεχθεί τα δύο γκολ κι έπαιζε με παίκτη λιγότερο, αλλά βρήκε την ψυχραιμία να αντεπεξέλθει για 50 λεπτά με το αριθμητικό μειονέκτημα, που μετατράπηκε σε αριθμητικό πλεονέκτημα μετά το 70', καθώς αποβλήθηκαν και δύο παίκτες των φιλοξενούμενων.

Γενικά, ο Πειραιώτης διαιτητής Τσαμούρης έκανε σοβαρά λάθη στον αγώνα, αφού στο δεύτερο πέναλτι του Γκουαροτσένα ο Ισπανός γλίστρησε και έκανε δύο επαφές με την μπάλα, συνεπώς δεν έπρεπε να μετρήσει το γκολ για το 0-2, ενώ η αποβολή του Γκουαροτσένα στο 82' ήταν αυστηρή.

Επίσης, υπάρχουν και φωνές στον Ατρόμητο για πέναλτι πάνω στον Γιακουμάκη στο 89ο λεπτό.

Αφού άντεξε με 10...

Οι Βολιώτες, λοιπόν, προηγήθηκαν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκουαροτσένα στο 13' και το σκηνικό επαναλήφθηκε στο 22', με τον Καχίλα να έχει αποβληθεί ένα λεπτό νωρίτερα, καθώς έδιωξε την μπάλα με το χέρι πάνω στη γραμμή.

Ο Παντελίδης δεν είχε άλλη επιλογή από το να περάσει στον αγώνα τον Στρούγγη αντί του Ουγκράι για να θωρακίσει τα μετόπισθεν, με τους «κυανέρυθρους» να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο πλην μιας ευκαιρίας με τον Κανταμούρο στο 51' δεν έδειχναν ότι μπορούσαν να φτάσουν και στο 0-3, για να στείλουν το ματς στην παράταση.

Και από τη στιγμή που η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε αρχικά στο 70ό λεπτό με την αποβολή του Μπαλογιάννη με δεύτερη κίτρινη για επικίνδυνο παιχνίδι στον Ενσικουλού, για να μείνει τελικά και με 9 παίκτες ο Βόλος στο 82', οι Περιστεριώτες ήλεγχαν πλέον την κατάσταση.

Συντηρητικά έπαιξαν, αφού το γρήγορο και απρόσμενο 0-2 τους ανάγκασε να ανεβάσουν το επίπεδο της αυτοσυγκέντρωσής τους, δεν ζήτησαν το γκολ, δεν απειλήθηκαν για να δεχθούν τρίτο τέρμα και, έστω και με πολλή αγωνία, ο στόχος επετεύχθη.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Τσαμούρης του Συνδέσμου Πειραιά με βοηθούς τον Σπυρόπουλο του Συνδέσμου Ανατολικής Αττικής και τον Ζήρδα του Συνδέσμου Αθηνών.

Κίτρινες: 72' Ταλόσα, 87' Στρούγγης, 90'+1 Γιακουμάκης - 41' Zοάο, 41' Κανταμούρο, 45'+1 Γκουαροτσένα, 56' Μπαλογιάννης, 57' Τσοκάνης, 90'+1 Μουνίθ.

Kόκκινες: 21' Καχίλα - 70' Μπαλογιάννης, 82' Γκουαροτσένα.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάββας Παντελίδης): Μανδάς, Κιβρακίδης, Ταλόσα, Kαχίλα, Γούτας, Μπαένα, Μάντσον, Ανδρούτσος (54' Ούμπιντες), Ουγκράι (28' Στρούγγης), Ενσικουλού (78' Γιακουμάκης), Βέλλιος.

ΒΟΛΟΣ (Αλμπέρτο Γκαγιέγκο): Μελίσσας, Διαμαντής, Κανταμούρο, Δημόπουλος (76' Φεράρι), Λύρατζης, Τσαούσης, Μαξ (46' Τσοκάνης), Μπαλογιάννης, Μουνίθ, Γκουαροτσένα, Ζοάο (46' Τόρες).