23/01/2020
Μπάσκετ | Κυριακή 12 Ιανουαρίου 2020 - 22:00

Μετά κόπων και βασάνων ο Προμηθέας

Οι Πατρινοί έμειναν μακριά από τον καλό τους εαυτό, αλλά νίκησαν με 73-69 τον Ιωνικό Νικαίας * Η ταυτότητα της 15ης αγωνιστικής της Basket League

Δυσκολεύτηκε, αλλά νίκησε… Ο Προμηθέας Πάτρας επιβεβαίωσε την Κυριακή (12/1) για ακόμη ένα ματς την περίοδο ντεφορμαρίσματος που περνάει το τελευταίο διάστημα, αλλά έφτασε εν τέλει στη νίκη με 73-69 κόντρα στον Ιωνικό Νικαίας, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστική της Basket League.

Έτσι, οι Πατρινοί ανέβηκαν στο 11-4 ρεκόρ και βρίσκονται στην τρίτη θέση, με τον Ιωνικό να υποχωρεί στο 7-8 και την 7η θέση.

Το ματς ξεκίνησε με το χειρότερο δυνατό τρόπο για τους Πατρινούς, οι οποίοι βρέθηκαν νωρίς στο -9 (16-7), το οποίο ήταν το σκορ με το οποίο έληξε η πρώτη περίοδος.

Ο Προμηθέας αντεπιτέθηκε στη δεύτερη περίοδο με καλή άμυνα και πήγε προηγούμενος (32-33) στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στην 3η περίοδο με κατακόρυφη βελτίωση στα σουτ τριών πόντων και εκτόξευσαν τη διαφορά στο +12 (45-57) με το τέλος της περιόδου.

Όμως, με ένα κάκιστο τέταρτο δεκάλεπτο, βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 60-59, με συνέπεια το ματς να κριθεί στις λεπτομέρειες.

Εκεί μίλησε η εμπειρία των Μάντζαρη και Λίποβι και τελικά ο Προμηθέας κατάφερε να… δραπετεύσει με το διπλό από το κατάμεστο «Σοφία Μπεφόν».

Κορυφαίος για τους νικητές ο Λίποβι με 20 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ από την πλευρά των ηττημένων ξεχώρισε ο Τζόουνς με 22 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-7, 32-33, 45-57, 69-73

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Κουταλιανός): Αρνέτ 4, Τζόουνς 22 (1), Μπατής, Κώττας 3, Σίμπσον 14 (2), Μόμπλεϊ, Σακελλαρίου 12 (2), Σάφτενααρ 4, Δημάκος 6, Κάλαχαν 4.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Λίποβι 20 (2), Αγραβάνης 15 (3), Κασελάκης 3, Κατσίβελης 2, Έλις 4, Μαυροκεφαλίδης 3, Μάντζαρης 17 (3), Ρόμπινσον 9 (1), Μαντζούκας.