25/04/2024
Αγγλία | Κυριακή 12 Ιανουαρίου 2020 - 20:40

«Εξάσφαιρη» η Μάντσεστερ Σίτι με... ιστορικό Αγουέρο

Οι «Πολίτες» διέλυσαν με 6-1 την Άστον Βίλα με χατ-τρικ του Αργεντινού * Εύκολη εκτός έδρας νίκη για την Γουότφορντ κόντρα στην Μπόρνμουθ με 3-0

Στο… πάνθεον πέρασε την Κυριακή (12/1) ο Σέρχιο Αγουέρο, καθώς έγινε ο πρώτος ξένος σκόρερ στην ιστορία της Premier League με 177 τέρματα, οδηγώντας τη Μάντσεστερ Σίτι σε σαρωτική νίκη με 6-1 στην έδρα της Άστον Βίλα για την 22η αγωνιστικής του αγγλικού πρωταθλήματος.

Ο Αργεντινός επιθετικός σημείωσε 3 γκολ και ξεπέρασε τον Άλαν Σίρερ, γράφοντας ιστορία.

Η Σίτι ανέβηκε στους 47 βαθμούς που τη φέρνουν σταθερά στη δεύτερη θέση, πίσω από την πρώτη Λίβερπουλ.

Το ματς είχε κριθεί από το πρώτο κιόλας μισάωρο, με τους Μαχρέζ (18’, 24’) και Αγουέρο (28’) να γράφουν το 0-3. Από εκεί και πέρα, άπαντες στο «Βίλα Παρκ» περίμεναν απλώς το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 0-4 με γκολ του Ζεσούς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ ο δείκτης τους σκορ έφτασε στο 6-0 με τα δύο ακόμη τέρματα του Αργεντινού θρύλου στο 57’ και το 81’.

Το μόνο που κατάφερε η Άστον Βίλα ήταν απλώς να πετύχει το γκολ της τιμής με πέναλτι του Ελ Γκάζι στο 91’.

Στο άλλο ματς της ημέρας η Γουότφορντ έκανε… πάρτι στην έδρα της Μπόρνμουθ, περνώντας με το επιβλητικό 0-3.

Τα γκολ για τους νικητές σημείωσαν οι Ντουκουρέ (42’), Ντίνι (65’) και Περέιρα (92’).

Ως εκ τούτου, η… αναγεννημένη Γουότφορντ ανέβηκε στους 22 βαθμούς που τη φέρνουν 17η στη βαθμολογία, με την Μπόρνμουθ να μένει στους 20 βαθμούς και την 19η θέση.

Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής

Παρασκευή (10/1)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Γουέστ Χαμ 1-0 (53' ΜακΜπέρνι)

Σάββατο (11/1)

Κρίσταλ Πάλας - Άρσεναλ 1-1 (54' Αγιού - 12' Ομπαμεγιάνγκ)

Τσέλσι - Μπέρνλι 3-0 (27' πέν. Ζορζίνιο, 38' Άμπραχαμ, 49' Χάντσον-Οντόι)

Έβερτον - Μπράιτον 1-0 (38' Ρισάρλιζον)

Λέστερ - Σαουθάμπτον 1-2 (14' Πράετ - 19' Άρμστρονγκ, 81' Ινγκς)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Νόριτς 4-0 (27', 50' πέν. Ράσφορντ, 54' Μαρσιάλ, 76' Γκρίνγουντ)

Γουλβς - Νιούκαστλ 1-1 (14' Ντεντόνκερ - 7' Αλμιρόν)

Τότεναμ - Λίβερπουλ 0-1 (37' Φιρμίνο)

Κυριακή (12/1)

Μπόρνμουθ-Γουότφορντ 0-3 (42’ Ντουκουρέ, 65’ Ντίνι, 92’ Περέιρα)

Άστον Βίλα-Μάντσεστερ Σίτι 1-6 (91' πέν. Ελ Γκάζι - 18’, 24’ Μαχρέζ, 28’, 57’, 81’ Αγουέρο, 45’+1’ Ζέσους)