20/04/2024
Πρωταθλήματα Υποδομών | Σάββατο 11 Ιανουαρίου 2020 - 23:24

Πήρε το ντέρμπι η Κ19 του ΠΑΟΚ

Επιβλήθηκε με 2-0 της ΑΕΚ και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα * Διπλά για Άρη και Ατρόμητο *«Χ» για Βόλο και Ξάνθη

Σταθερά στην κορυφή του πρωταθλήματος Νέων της Σούπερ Λίγκας 1 βρίσκεται ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας το Σάββατο (11/1) με 2-0 της ΑΕΚ στο ντέρμπι των Δικεφάλων.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στην αναμέτρηση της 19ης αγωνιστικής με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Δούμτση στο 17', παράβαση που κέρδισε ο Τζόλης, για να σφραγίσει το τρίποντο ο Κούτσιας στο 54' με σουτ εντός περιοχής.

Οι «ασπρόμαυροι» έφτασαν τους 42 βαθμούς και είναι για την ώρα στο +5 από τον Παναθηναϊκό, με την Ένωση να μετρά 32 πόντους στην τρίτη θέση.

Από εκεί και πέρα, ο Άρης πήρε το διπλό με 2-1 επί της ΑΕΛ χάρη σε γκολ των Σενγκέργη στο 3ο και Μαρμαρίδη στο 85ο λεπτό, με τον Ζαχαράκη να έχει ισοφαρίσει προσωρινά στο 67'.

Εκτός έδρας νίκη σημείωσε και ο Ατρόμητος με 2-0 κόντρα στον Παναιτωλικό και με τέρματα των Βαγγέλη στο 3' και Ζούνη στο 6'.

Τέλος, Βόλος και Ξάνθη έμειναν στο ισόπαλο 2-2, με τους ακρίτες να προηγούνται με 0-2 ύστερα από τα γκολ των Κοτόπουλου στο 5ο λεπτό και Τσιπούρα στο 22ο.

Οι γηπεδούχοι πήραν το βαθμό, καθώς σκόραραν στο 50' και το 90'+6.