28/03/2024
ΗΡΑΚΛΗΣ | Κυριακή 15 Δεκεμβρίου 2019 - 18:25

Αποθεώθηκε ο Περόνε στην τελευταία του εμφάνιση με τον Ηρακλή

Έβαλε δύο γκολ στο 5-1 επί της Ιταλικής Ακαδημίας ο Αργεντινός φορ, που αποσύρεται από την ενεργό δράση

Συνέχεια στις νίκες έδωσε την Κυριακή (15/12) ο Ηρακλής στο πρωτάθλημα της Γ' ΕΠΣΜ, κερδίζοντας με 5-1 την Ιταλική Ακαδημία στο βοηθητικό γήπεδο του Καυτανζογλείου.

Βέβαια, το ματς περνά σε δεύτερη μοίρα, καθώς το σημαντικότερο γεγονός ήταν η τελευταία εμφάνιση του Εμάνουελ Περόνε με τα κυανόλευκα, με τον Αργεντινό φορ να κρεμά τα παπούτσια του.

Πάντως, ο έμπειρος άσος φρόντισε να αποχαιρετήσει την ενεργό δράση με δύο γκολ, ανοίγοντας το σκορ στο 17' με απευθείας εκτέλεση φάουλ, για να ισοφαρίσουν οι φιλοξενούμενοι στο 27' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σαπανίδη.

Ο Αποστόλου έδωσε νέο προβάδισμα στον «Γηραιό» στο 57', δύο λεπτά αργότερα ο Περόνε σκόραρε ξανά και το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από τα γκολ του Περπερίδη στο 67ο λεπτό και του Σαχταρίδη στο 90ό.

Με το σφύριγμα της λήξης ο Περόνε γνώρισε την αποθέωση από τους συμπαίκτες του, που τον σήκωσαν στα χέρια, ενώ και οι φίλαθλοι του Ηρακλή τον επευφήμησαν, βγάζοντας και τις ανάλογες αναμνηστικές φωτογραφίες και παίρνοντας αυτόγραφα.