19/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 14 Δεκεμβρίου 2019 - 21:29

Η αποβολή… σκότωσε τη Λαμία και κλείδωσε την «πράσινη» νίκη 6άδας!

Ο άθλιος Παναθηναϊκός του α’ ημιχρόνου βρέθηκε μπροστά στο σκορ με πέναλτι στο 44’ και «καθάρισε» το ματς στο ΟΑΚΑ όταν ο Τάσσης έβγαλε με δεύτερη κίτρινη τον Μπεχαράνο στο 60’, για να επικρατήσει τελικά με 2-0 των Φθιωτών

Tου ΔΗΜΗΤΡΗ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

Η κλασική δημοσιογραφική φράση και γενικότερα ρήση «έπεσε από την Ακρόπολη και βρήκε πορτοφόλι» ταιριάζει με το παραπάνω για τον Παναθηναϊκό το βράδυ του Σαββάτου (14/12) στο ΟΑΚΑ κόντρα στη Λαμία.

Οι «πράσινοι» νίκησαν με 2-0 τους Φθιώτες για τη 14η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1 και μπήκαν στην 6άδα για τα πλέι οφ με 20 βαθμούς (θα είναι μέσα ότι κι αν συμβεί την Κυριακή), αλλά το ματς είχε δύο εκ διαμέτρου αντίθετες όψεις…

Το «τριφύλλι» αρχικά δεν… βλεπόταν στην κυριολεξία κι αν και ολοκλήρωσε το α’ ημίχρονο χωρίς τελική (!) κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 44’ με εύστοχο πέναλτι του Χατζηγιοβάνη, αυτό, ωστόσο, που καθόρισε το αποτέλεσμα ήταν η αποβολή του Μπεχαράνο στο 60’ με δεύτερη κίτρινη.

Από εκείνο το σημείο η αναμέτρηση άλλαξε τελείως, η εύκολη κόκκινη του έβγαλε ο ρέφερι Τάσσης σε μια εναέρια μονομαχία χωρίς πρόθεση από πλευράς Μπεχαράνο πάνω στον Μπουζούκη, «σκότωσε» τους Φθιώτες.

Με δέκα πλέον οι φιλοξενούμενοι έπαψαν να είναι ανταγωνιστικοί, στη συνέχεια ήρθε και το δεύτερο «πράσινο» γκολ και λίγο έλειψε να ακολουθήσουν κι άλλα, αφού οι παίκτες του Άκη Μάντζιου δεν μπορούσαν να ανταποκριθούν με το αριθμητικό μειονέκτημα.

Αρχικά μαγική εικόνα και μετά… άλλο ματς

Το α’ ημίχρονο στο ματς του ΟΑΚΑ ανήκει στη Λαμία… Οι «κυανόλευκοι» του Μάντζιο όσο περνούσε η ώρα πατούσαν όλο και καλύτερα απειλώντας μάλιστα με αξιώσεις τα καρέ του Διούδη. Το παιχνίδι κυλούσε ακριβώς όπως το ήθελαν οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι δεν ένιωσαν καμία πίεση από τους «πράσινους».

Ο Παναθηναϊκός αντίθετα, ήταν πραγματικά άθλιος, χωρίς καθαρό μυαλό και εντελώς ακίνδυνος μπροστά. Δεν είναι διόλου τυχαίο εξάλλου ότι το «τριφύλλι» έκανε την πρώτη του τελική στο 55’! Ωστόσο κόντρα στη ροή του αγώνα οι «πράσινοι» ευτύχησαν να προηγηθούν χωρίς καν να κάνουν ένα σουτ! Αυτό έγινε στο 44’ με το πέναλτι στο οποίο υπέπεσε (μάλλον απερίσκεπτα) ο τερματοφύλακας Θεοδωρόπουλος, ο οποίος ανέτρεψε τον Χατζηγιοβάνη. Παράβαση σωστή, την οποία μετέτρεψε σε γκολ ο ίδιος ο παθών για να έχουμε σκορ ημιχρόνου τη… μαγική εικόνα Παναθηναϊκός – Λαμία 1-0.

Στο δεύτερο μέρος από την αρχή οι «πράσινοι» με το ψυχολογικό αβαντάζ παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι, αλλά για να φέρουν το ματς αποκλειστικά στα μέτρα τους χρειάστηκε η Λαμία να μείνει με δέκα παίκτες στο 60’.

Η αποβολή του Μπεχαράνο ήταν καθοριστική και μετά ακολούθησε ένα άλλο ματς. Ο Παναθηναϊκός έκανε σταδιακά ό,τι ήθελε και εκμεταλλευόμενος και την έλλειψη συγκέντρωσης σε δύο-τρεις περιπτώσεις των Φθιωτών έφτασε εν τέλει με σχετική άνεση στο τρίποντο. To 2-0 έγραψε ο Περέα στο 82’με σουτ, ενώ στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι είχαν κι άλλες καλές στιγμές με κορυφαία το δοκάρι του Κουρμπέλη στο 88’.

Καλύτεροι των νικητών οι Περέα (έδωσε άλλη πνοή από τη στιγμή που μπήκε στο ματς), Χατζηγιοβάνης, Μπουζούκης, ενώ από τους ηττημένους Σκόνδρας, Ρόμανιτς και Τουράμ προσπάθησαν περισσότερο, αλλά δεν κατάφεραν κάτι για τη Λαμία, που έμεινε στους 17 βαθμούς και έτσι σταμάτησε ένα αήττητο σερί πέντε αγώνων.

Σωστά έδωσε το πέναλτι, αλλά με μεγάλη ευκολία έβγαλε τη δεύτερη κίτρινη στον Μπεχαράνο ο Τάσσης (Ηπείρου) και έδωσε δικαίωμα στη Λαμία να διαμαρτύρεται. Χωρίς προβλήματα οι βοηθοί Κόλλιας (Ηπείρου), Ψαρρής (Ζακύνθου). Τέταρτος ήταν ο Ντάουλας (Δυτ. Αττικής).

VAR: Γκορτσίλας (Μακεδονίας) AVAR: Νικολακάκης (Ηρακλείου)

Κόκκινη: 60’ Μπεχαράνο (δεύτερη κίτρινη)

Κίτρινες: 65’ Νούνες, 90’+3 Μπεκ - 37’ Μπεχαράνο, 63’ Σκόνδρας

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Αποστολάκης, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Πούγγουρας, Κουρμπέλης, Νούνες, Μπουζούκης (80’ Μπεκ), Χατζηγιοβάνης, Ζαχίντ (53’ Περέα), Μακέντα (85’ Καμπετσής).

ΛΑΜΙΑ (Άκης Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Πλιάτσικας, Αντέτζο, Βάντερσον, Σκόνδρας, Μπεχαράνο, Δημούτσος, Βασιλόγιαννης (63’ Μπουλούλης), Ρόμανιτς (79’ Σάλιακας), Καραμάνος, Τουράμ.