23/04/2024
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ | Κυριακή 8 Δεκεμβρίου 2019 - 19:47

N. Παπαδόπουλος: «Αναλαμβάνω την ευθύνη για αυτό είμαι εδώ…» (video)

Ο προπονητής του Απόλλωνα Σμύρνης είπε ότι δεν γνώριζε τη δήλωση Μονεμβασιώτη, αλλά «απάντησε» * Παραδέχθηκε την κακή εμφάνιση, ζήτησε ηρεμία * Τι είπε ο Ζησόπουλος * Δείτε τα όλα μέσα από την κάμερα του a-sports.gr

Άγνοια για τη δήλωση Παναγιώτη Μονεμβασιώτη εξέφρασε ο Νίκος Παπαδόπουλος στη συνέντευξη Τύπου, που ακολούθησε την ήττα του Απόλλωνα Σμύρνης μέσα στη Ριζούπολη από την Α.Ε. Καραϊσκάκης.

Ο έμπειρος προπονητής της, ωστόσο, «απάντησε» πλαγίως στον μεγαλομέτοχο της «Ελαφράς Ταξιαρχίας», που εμμέσως πλην σαφώς ζήτησε την παραίτηση του κόουτς, λέγοντας ότι είναι στη θέση του, γιατί ακριβώς αναλαμβάνει την ευθύνη.

Αρχικά ο Παπαδόπουλος τόνισε μεταξύ άλλων: «Ήταν ένα ματς, που από την αρχή όλα μας ήρθαν ανάποδα, δεν ήμασταν καθόλου καλοί. Δεν ξεκινήσαμε καλά και στην πρώτη φάση ο αντίπαλος μας έβαλε γκολ. Αυτό το αποτέλεσμα για μας είναι πάρα πολύ κακό. Στο β’ ημίχρονο προσπαθήσαμε, μετά από ένα καλό 20λεπτο εκεί που ισοφαρίσαμε στη συνέχεια χάσαμε την ηρεμία μας. Είχαμε εκνευρισμό στη διάρκεια όλου του παιχνιδιού, φάνηκε ότι χάνουμε την ηρεμία μας… Ο αντίπαλος έπαιζε σφιχτά πίσω. Είναι μια ήττα, που μας στεναχωρεί, αλλά κανείς δεν πήρε το πρωτάθλημα από την 8η αγωνιστική. Η ομάδα πρέπει να μπαίνει με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση στα ματς. Δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα άλλο και πρέπει να το αποδεχθούμε… Δεν είχαμε καθαρό μυαλό και μετά την ισοφάριση γενικά δεν είχαμε ηρεμία».

-Ακολούθως για το αν αποτελεί άγχος ο τίτλος του φαβορί είπε:

«Κάθε αντίπαλος έρχεται για να πάρει αποτέλεσμα. Δεν ξεκινήσαμε καλά και η απόδοση μας στο πρώτο ημίχρονο μας επηρέασε και δώσαμε αυτοπεποίθηση στον αντίπαλο και στο β’ ημίχρονο».

-Ερωτηθείς για τη δήλωση του Μονεμβασιώτη να αναλάβει τις ευθύνες του απάντησε: «Όχι δεν γνωρίζω τη δήλωση. Τις ευθύνες μου τις έχω αναλάβει από την πρώτη ημέρα που έχω έρθει εδώ. Έχω την ευθύνη για αυτή την ομάδα, από εκεί και πέρα πρόεδρος είναι… Βεβαίως και έχω την ευθύνη, για αυτό είμαι εδώ. Η ομάδα είναι πρώτη και ήταν αήττητη, αλλά και με μια ήττα δεν έρχεται η καταστροφή.

Πάντα σε αυτή την ομάδα το πρώτο ζητούμενο είναι να υπάρχει ηρεμία και να υπάρχει θετική ενέργεια, αυτή είναι η δουλειά μου. Σε όλες τις ομάδες που ήμουν έρχονταν και ήττες, αλλά κοιτούσαμε την επόμενη ημέρα…».

- Για το που από πού πηγάζει η έλλειψη ηρεμίας;

«Προσπαθώ να λύσω, δίνοντας αυτοπεποίθηση στα παιδιά. Πήραμε 20 παίκτες το καλοκαίρι, μην το ξεχνάμε. Δεν χτίζονται από τη μία μέρα στην άλλη οι ομάδες και δεν το λέω ατό λόγω της ήττας. Είμαστε εδώ και έχουμε την πίεση του πρωταθλητισμού.

-Αν περίμενε την ήττα και την επόμενη ημέρα;

«Δεν περιμέναμε την ήττα γιατί δεν περίμενα με ηττηθούμε. Δεν ήταν μέσα στο πρόγραμμα. Βέβαια ρεαλιστικά είναι μέσα στο ποδόσφαιρο και η ήττα. Είναι πολύ δύσκολο κομμάτι της ήττας ως προς τη διαχείριση, ακόμα και η ισοπαλία στον Απόλλωνα. Αυτό που μετρά για μένα, έχοντας χτίσει μια ομάδα τον στόχο τον κατακτάς στο τέλος. Στα πλέι οφ θα κριθεί το πρωτάθλημα και ο στόχος και όλοι. Σαφώς και όλοι θα θέλαμε να κερδίζουμε με 3-0 και 4-0, αλλά παίζουν και άλλοι. Πρέπει να δίνουμε μάχες.

Ποτέ σαν άνθρωπος, ποτέ δεν έχω βγάλει τον εαυτό μου απέξω και αναλαμβάνω τις ευθύνες μου για αυτό είμαι εδώ. Πρέπει να δούμε ήμερα την επόμενη ημέρα».

Ο Γιώργος Ζησόπουλος από την πλευρά των παικτών μεταξύ άλλων είπε: «Δεν ανταποκριθήκαμε ούτε στο ελάχιστο στο ματς, αναλαμβάνουμε τις ευθύνες μας και το λέω εγώ ως ένας από τους μεγαλύτερους. Όλοι εδώ θα έρχονται και θα παλεύουν…».

-Για το αν εισπράττουν ηρεμία από τη διοίκηση που είναι καθ’ όλα εντάξει απέναντι τους είπε:

«Και στις ήττες και στις νίκες θα είσαι στο τέλος πρωταθλητής. Η διοίκηση προσπαθεί για το καλύτερο. Πρέπει να υπάρχει ισορροπία. Δεν τελειώνει εδώ το πρωτάθλημα. Ούτε να καταστραφούν τα πάντα ούτε να υπάρχει ενθουσιασμός…».