29/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 8 Δεκεμβρίου 2019 - 18:56

Σόκαρε τον Απόλλωνα Σμύρνης η Α.Ε. Καραϊσκάκης

Άσχημη ήττα μέσα στη Ριζούπολη για την «Ελαφρά Ταξιαρχία» με 2-1 από τους Αρτινούς, έπειτα από πολύ κακή εμφάνιση και σοβαρές αναταράξεις στους «κυανόλευκους» * Εξαιρετικό το στήσιμο των φιλοξενούμενων

Κάποτε θα ερχόταν και η ήττα για τον Απόλλωνα Σμύρνης στην SL2, κάτι που έγινε το απόγευμα της Κυριακής (8/12) στη Ριζούπολη κόντρα στην Α.Ε. Καραϊσκάκης.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» βρέθηκε σε πολύ κακή ημέρα και το… πλήρωσε χάνοντας σε ένα ματς «εκτός προγράμματος» από την ομάδα της Άρτας, η οποία έφυγε νικήτρια με 2-1 γράφοντας μια από τις μεγαλύτερες αγωνιστικές επιτυχίες της ιστορίας της.

Το αποτέλεσμα είναι δίκαιο πέρα ως πέρα με τους «κυανόλευκους» του Νίκου Παπαδόπουλου να κάνουν το χειρότερο παιχνίδι τους στο πρωτάθλημα (ειδικά στο α’ ημίχρονο δεν βλέπονταν), να δείχνουν σημάδια βελτίωσης και αντίδρασης στο ξεκίνημα του δεύτερου 45λεπτου, αλλά να μην έχουν συνέχεια…

Κι όμως στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Απόλλωνας φάνηκε πως μπήκε αποφασισμένος στο γήπεδο, ωστόσο, αυτή η ορμή κράτησε πολύ λίγο… Έτσι πριν καλά καλά ζεσταθεί για τα καλά το ματς ο Κυβελίδης (ως έμπειρος σέντερ φορ) είδε πανέξυπνα την αφηρημάδα του Χουάντερσον, που είχε βγει αρκετά έξω από τα δοκάρια του και εκμεταλλευόμενος τη γενική αμυντική αφέλεια των γηπεδούχων με λόμπα εκτός περιοχής έκανε το 0-1.

Το σοκ ήταν μεγάλο και αποδιοργάνωσε εντελώς την «Ελαφρά Ταξιαρχία», η οποία μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου ήταν αποκαρδιωτική, γεμάτη λάθη στις μεταβιβάσεις και μόνη υπεροχή μια ανούσια κατοχή μπάλας… Είναι χαρακτηριστικό μάλιστα, ότι ο Απόλλωνας Σμύρνης στο πρώτο μέρος δεν κατάφερε να κάνει ούτε μια τελική της προκοπής εν αντιθέσει με τους φιλοξενούμενους, που έφτασαν κοντά στο 0-2 με παρόμοιο τρόπο από τον Κυβελίδη στο 29’ και είχαν επίσης ένα αξιόλογο σουτ στο έξτρα δίλεπτο πριν πάνε οι ομάδες στα αποδυτήρια.

Ισοφάρισε, αλλά... πνίγηκε στο άγχος και την πάτησε

Η έναρξη του β’ ημιχρόνου έδειξε σημάδια ζωής στον Απόλλωνα Σμύρνης. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν ψυχή στο ξεκίνημα και ευτύχησαν να ισοφαρίσουν μόλις στο 48’ με την κεφαλιά του Λαρέα. Η θετική αύρα, ωστόσο, σταδιακά ξεθύμανε αφού η άριστα στημένοι Αρτινοί από τον Απόστολο Χαραλαμπίδη κινήθηκαν σε τρεις κατευθύνσεις με απόλυτη επιτυχία. Οι φιλοξενούμενοι δούλεψαν πανέξυπνα τις αντεπιθέσεις, είχαν συγκέντρωση στην άμυνα τους και έπαιξαν με το χρόνο…

Έτσι όσο η ώρα περνούσε και το Χ δεν άλλαζε οι Απολλωνιστές θόλωναν, έχαναν την ψυχραιμία τους και χωρίς καθαρό μυαλό σπαταλούσαν απλά τις προοπτικές μπροστά στα αντίπαλα καρέ με γιόμες, που δεν έφερναν το γκολ.

Απεναντίας η Α.Ε. Καραϊσκάκης στην κόντρα στο 73’ πέτυχε το 1-2 με πλασέ του Παναγιώτου για να… τελειώσει ουσιαστικά σε εκείνο το σημείο την «Ελαφρά Ταξιαρχία».

Ο Απόλλων Σμύρνης στα τελευταία λεπτά, βέβαια, πίεσε και θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει, αλλά στο 84’ ο τερματοφύλακας των Αρτινών, Μέλκας είπε «όχι» με μεγάλη απόκρουση και με τη βοήθεια και του δοκαριού σε κοντινή κεφαλιά του Πατράλη. Βέβαια, για να είμαστε απόλυτα δίκαιη αυτή είναι και η μόνη «καθαρή» μεγάλη ευκαιρία της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» σε όλο το 90λεπτο πέραν του γκολ. Άρα προφανώς και δεν άξιζε οι «κυανόλευκοι» να πάρουν τίποτα περισσότερο απ’ ότι τελικά εισέπραξαν, δηλαδή… μηδέν, την 8η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 2 μένοντας έτσι στους 17 βαθμούς για να χάσουν εν συνεχεία από τον ΠΑΣ Γιάννινα -και- την πρωτιά. Και φυσικά στην «Ελαφρά Ταξιαρχία» υπάρχει πια ανοιχτή αμφισβήτηση από τον μεγαλομέτοχο της ΠΑΕ, Παναγιώτη Μονεμβασιώτη προς τον προπονητή, καθώς με τη λήξη του ματς δήλωσε στο a-sports.gr ότι περιμένει από τον Νίκο Παπαδόπουλο να αναλάβει τις ευθύνες του!

Κορυφαίος από τους νικητές ο Κυβελίδης με συμπαραστάτη τον Παναγιώτου και τον Χατζηστραβό, που με αυτό το τρίποντο ανέβηκαν στην τρίτη θέση κατάταξη της SL2 με 14 πλέον πόντους.

Από τους ηττημένους με διαφορά ξεχώρισε ο Βιτλής, ενώ προσπάθησε όσο αγωνίστηκε ο Πατράλης, αλλά καμία ομάδα στον κόσμο δεν κέρδισε έχοντας σχεδόν όλους τους υπόλοιπους παίκτες κάτω του μετρίου.

Με λάθη η διαιτησία του Ανδριανού (Αχαΐας), αλλά χωρίς να καθορίζει το αποτέλεσμα της αναμέτρησης, ενώ τα… έχασε στον πειθαρχικό έλεγχο με τις κίτρινες. Χωρίς προβλήματα οι βοηθοί Οικονόμου (Αχαΐας), Αθανασοπούλου (Μεσσηνίας), ενώ τέταρτος ήταν ο Λεμπέσης (Πειραιά).

Κίτρινες: 28’ Μπλάζιτς, 40’ Ζησόπουλος, 65’ Λαγός - 22’ Παπανίκου, 24’ Γιαννιώτης, 34’ Κούστα, 56’ Βλάχος, 56’ Κυβελίδης, 64’ Χατζηστραβό, 88’ Μέλκας.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Νίκος Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Βάρκας, Βιτλής, Ζησόπουλος, Λαρέα, Λαγός (71’ Πατράλης), Μπλάζιτς, Παυλίδης (46’ Βουό), Καραγκούνης (33’ Μπαστιάνος), Μπεντινέλι, Μαρκόφσκι.

Α.Ε. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Μέλκας, Παναγιώτου, Γιαννιώτης, Χατζηστραβός (90’+5 Χατζηστραβός), Καπίας, Κούστα (81’ Καψάλης), Μέτσε, Μασούρας, Βλάχος, Παπανίκου, Κυβελίδης (90’+2 Αλμπάνης).