19/04/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 7 Δεκεμβρίου 2019 - 20:09

Είχε εύκολο έργο ο Προμηθέας

Οι Αχαιοί πήραν τη νίκη με 77-66 κόντρα στο Λαύριο

Την έβδομη νίκη του στη φετινή Βasket League σημείωσε το Σάββατο (7/12) ο Προμηθέας, που επικράτησε άνετα του Λαυρίου με 77-66 στο «Δ. Τόφαλος».

Στο ματς της 10ης αγωνιστικής οι Αχαιοί προηγήθηκαν με +17 στο α' ημίχρονο (46-29), ανέβασαν και στους 23 πόντους τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο (58-35), με τον Μάκη Γιατρά να δίνει από εκεί και πέρα χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς παίκτες της ομάδας του (Μαντζούκας, Μπαζίνας, Κουρουπάκης, Καφέζας).

Στο 7-3 οι γηπεδούχοι, που είχαν πρώτο σκόρερ τον Φίλερ με 18 πόντους, Άλμαν και Ντάιμ με 14 πόντους έκαστος το πάλεψαν για την ομάδα του Χρήστου Σερέλη, που είναι στο 5-5.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 46-29, 65-51, 77-66

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Λίποβι, Κασελάκης 4, Φίλερ 18 (4), Ρόμπινσον 5, Έλις 13, Μπαμπ 9 (3), Καφέζας, Αγραβάνης 10 (3), Κουρουπάκης 6, Κατσίβελης 8 (2), Μαντζούκας 4, Μπαζίνας.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Άλμαν 14, Μουράτος 9, Κουζέλογλου 2, Ντέιβις 10 (1), Ντεκόζι 8, Μαστρογιαννόπουλος, Γουάτσον 2, Λεγκίκας 2, Ντάιμ 14, Τσιώκος, Γερομιχαλός 3, Άουτλο 2.