26/04/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 7 Δεκεμβρίου 2019 - 18:16

Σπουδαίο διπλό στη Ρόδο ο Ηρακλής

Ο «Γηραιός» επιβλήθηκε του Κολοσσού με 88-86

Tην πέμπτη φετινή του νίκη στην Basket League πέτυχε το Σάββατο (7/12) ο Ηρακλής, κερδίζοντας στη Ρόδο τον Κολοσσό με 88-86 για τη 10η αγωνιστική.

Οι Θεσσαλονικείς ήταν εξαιρετικοί στο α' ημίχρονο και προηγήθηκαν με 53-41, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν στην τελευταία περίοδο να κάνουν την αντεπίθεσή τους, μειώνοντας στον πόντο (84-85) 8 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα.

Τελικά, ο «Γηραιός» κράτησε το πολύτιμο ροζ φύλλο, μια και στην εκπνοή ο Tζάκσον αστόχησε σε λέι απ για τους Ροδίτες, που έπεσαν στο 4-6.

Σούλερ και Ζάρας με 17 πόντους έκαστος ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, στους 19 σταμάτησε ο Αγκμπελέσε γα λογαριασμό των γηπεδούχων και στους 18 ο Τουτζιαράκης.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 41-53, 62-70, 86-88

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Αγκμπελέσε 19, Μπρέιζελτον, Τζάκσον 17 (2), Ντάνιελς 3, Κρομά 12 (2), Τσαλμπούρης 6 (1), Γκρίφιν 4, Πουλιανίτης 2, Μωραΐτης 5 (1), Τουτζιαράκης 18, Παύλος.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καστρίτης): Τέπιτς 5 (1), Καββαδάς 8, Σούλερ 17 (3), Ντέιβις 9, Χάνλαν 14 (2), Μανωλόπουλος 3 (1), Οκερεαφόρ 12 (1), Κακαρούδης 3, Ζάρας 17 (4), Γεωργαλάς.