20/04/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 7 Δεκεμβρίου 2019 - 09:01

Γιόρτασε με νταμπλ-νταμπλ τα γενέθλια του ο Αντετοκούνμπο

Ο «Greek Freak» έγινε 25 ετών και έκανε… πάρτι κόντρα στους Κλίπερς με 27 πόντους και 11 ριμπάουντ, ωθώντας τους Μπακς στη 14η διαδοχική νίκη τους με 119-91 * Τα αποτελέσματα του NBA

Τα 25 χρόνια έκλεισε την Παρασκευή (6/12) ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και είπε να το… γιορτάσει κόντρα στους Κλίπερς, σημειώνοντας νταμπλ-νταμπλ στη νίκη των Μπακς με 119-91 τα ξημερώματα του Σαββάτου (7/12).

Ο Έλληνας σουπερ σταρ, σε ένα ματς που είχε κριθεί από νωρίς, πέτυχε 27 πόντους και μάζεψε 11 ριμπάουντ σε μόλις 26 λεπτά συμμετοχής, οδηγώντας τους Μπακς στη 14η διαδοχική τους νίκη στο NBA.

Οι Μπακς έφτασαν τη διαφορά ακόμα και στο +41 (108-67), δίνοντας την ευκαιρία στον «Greek Freak» να πάρει ορισμένες ανάσες.

Έτσι, η ομάδα από το Μιλγουόκι ανέβασε το ρεκόρ της στο 20-3 και συνεχίζει ακάθεκτη την πορεία της στην κανονική περίοδο του NBA.

Πλην του Γιάννη Αντετοκούνμπο, ξεχώρισε ο Μίντλεντον για τους νικητές, σημειώνοντας 17 πόντους, ενώ για τους ηττημένους πρώτος σκόρερ ήταν ο Λέοναρντ με 17 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-15, 52-43, 87-62, 119-91

ΜΠΑΚΣ: Αντετοκούνμπο 27 (11/20 σουτ, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μίντλεντον 17 (3/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, Μπ. Λόπεζ 6 (0/5 τρίποντα), Μπλέντσο 10 (2), Μάθιους 9 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γουίλσον 2, Ιλιασόβα 13 (1), Ρ. Λόπεζ2, Χιλ 6, Μπράουν 3 (1), ΝτιΒιντσέντζο 11 (1), Κόναγκτον 13 (2), Κόρβερ.

ΚΛΙΠΕΡΣ: Λέοναρντ 17 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χάρκλες 3 (1), Τζορτζ 13 (7 ριμπάουντ), Ζούμπατς 14 (12 ριμπάουντ), Μπέβερλι 6 (2), Καμπενγκέλε 5, Πάτερσον, Χάρελ 11 (7 ριμπάουντ), Γουόλτον 3, Μαν 2, Ρόμπινσον 6, Γουίλιαμς 11 (1).