29/03/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Πέμπτη 5 Δεκεμβρίου 2019 - 16:50

Στο ρελαντί και νέα τριάρα η Λαμία

Νίκησαν ξανά με 3-0 τον Αιολικό οι Φθιώτες και σφράγισαν την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας * Χαμένο πέναλτι και δύο δοκάρια για την ομάδα του Μάντζιου

Εύκολο έργο είχε και πάλι η Λαμία κόντρα στον Αιολικό, διπλασιάζοντας την Πέμπτη (5/12) τις νίκες της με 3-0 και οριστικοποιώντας την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Άκης Μάντζιος είδε αρκετούς από τους μέχρι τώρα αναπληρωματικούς που χρησιμοποίησε να είναι αρκετά ορεξάτοι στη ρεβάνς της 5ης φάσης του θεσμού και περισσότερο απ' όλους ο Ανδρέας Βασιλόγιαννης, που μέτρησε δύο γκολ και μία ασίστ.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, οι Φθιώτες άνοιξαν το σκορ στο 13', με τον Βλαχομήτρο να αξιοποιεί με κεφαλιά τη σέντρα του Βασιλόγιαννη από αριστερά.

Τρία λεπτά αργότερα ο Βασιλόγιαννης από πασέρ έγινε σκόρερ, καθώς βρήκε δίχτυα με φαλτσαριστό πλασέ εκτός περιοχής για το 2-0, ενώ στο 36' σημάδεψε και το δοκάρι με σουτ, με τον Σφύρλα σε δεύτερο χρόνο να απομακρύνει το νέο σουτ του άσου των γηπεδούχων.

Στο 40' ήταν η σειρά του Σάλιακα να σουτάρει και να στείλει την μπάλα στο δοκάρι, με τον Σφύρλα στο 59ο λεπτό να αποσοβεί το 3-0 σε σουτ του Σάλιακα από τη μικρή περιοχή.

Στο 65' ο Βλαχομήτρος κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Σφύρλας στο 67' απέκρουσε την εκτέλεση του Σάλιακα, ωστόσο δύο λεπτά αργότερα ήρθε το τρίτο γκολ για τη Λαμία και δεύτερο προσωπικό για τον Βασιλόγιαννη, που ήταν στη σωστή θέση μετά τη σέντρα του Χριστόφορου Καραγιάννη από δεξιά.

Από εκεί και πέρα, έπεσε ο ρυθμός του αγώνα, με τους γηπεδούχους να περνούν εντέλει ένα άνετο απόγευμα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Φωτιάς του Συνδέσμου Πέλλας με βοηθούς τον Αλεξέα του Συνδέσμου Μεσσηνίας και τον Μπούξμπαουμ του Συνδέσμου Ανατολικής Αττικής.

Κίτρινες: 33' Αλ. Καραγιάννης - 22' Αντωνάκας, 43' Μπάρκας, 88' Σεκού.

ΛΑΜΙΑ(Άκης Μάντζιος): Καχριμάν, Ασίγκμπα, Μπαχανάκ, Βύντρα, Τζανετόπουλος, Λούκας Ράμος (51' Μπουλούλης), Ανάκογλου, Σάλιακας, Αλ. Καραγιάννης (60' Χρ. Καραγιάννης), Βασιλόγιαννης (71' Κωστίκας), Βλαχομήτρος.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Bασίλης Παππάς): Σφύρλας, Αντωνάκας, Καλαφάτης, Σεκού, Μπάρκας, Τσομπανέλλης, Καλόμπο, Κατσίκης (77' Σπόλιαριτς), Αλαγιάννης (61' Κορνίεφ), Παλαμουτσής, Καλαμποκάς.