26/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τρίτη 3 Δεκεμβρίου 2019 - 15:48

Στο ρελαντί με «πεντάρα» σφράγισε την πρόκριση ο Παναιτωλικός

Οι Αγρινιώτες επικράτησαν 5-1 του Ιάλυσου στο Αγρίνιο, με όλα τα γκολ να μπαίνουν στο δεύτερο ημίχρονο * Και δοκάρι οι ηττημένοι

Το ματς ήταν έτσι κι αλλιώς τυπική διαδικασία, αλλά ο Παναιτωλικός, αν και δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο, θέλησε να του δώσει πανηγυρικό τόνο. Μετά τη νίκη με 4-0 στη Ρόδο, οι Αγρινιώτες... σκόρπισαν τον Ιάλυσο και στη ρεβάνς του 5ου γύρου του Κυπέλλου Ελλάδος την Τρίτη (3/12), επικρατώντας αυτή τη φορά 5-1 εντός έδρας.

Ο Μάκης Χάβος έκανε αλλαγές, με την ομάδα του να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο μέρος, αλλά όχι το γκολ, με αποδοκιμασίες να συνοδεύουν το σφύριγμα της λήξης στο πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη, όμως, έκανε κινήσεις από τον πάγκο και μέσα σε λιγότερο από 10 λεπτά εξασφάλισε τη δεύτερη νίκη.

Στον αντίποδα, η ομάδα της Football League στάθηκε καλά στο πρώτο μέρος και είχε και ευκαιρίες, ενώ στην επανάληψη πέτυχε το γκολ της... τιμής, έχοντας και δοκάρι.

Στο πρώτο μέρος, οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να απειλήσουν κυρίως με αντεπιθέσεις, ενώ οι Αγρινιώτες είχαν τον έλεγχο, απειλώντας ουσιαστικά πρώτοι στο 4ο λεπτό με το σουτ του Ρομάν που πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Λίγο άουτ πέρασε η μπάλα και στην προσπάθεια του Μπαΐροβιτς στο 16', ενώ ο Α. Χειμωνέττος έδιωξε δύσκολα το σουτ του Γιαννιώτη στο 28ο λεπτό.

Ο Ιάλυσος απείλησε στο 40' με τον Σερτζίνιο, αλλά ο Γιαννακόπουλος απέκρουσε, με το 0-0 να διατηρείται μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους, με τον κόσμο του Παναιτωλικού να αποδοκιμάζει.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, όλα άλλαξαν. Ο Παναιτωλικός προειδοποίησε με τον Μπαΐροβιτς έπειτα από πάσα του Ντουάρτε στο 47ο λεπτό, με τον Ανδρούτσο που αντικατέστησε τον Α. Χειμωνέττο που είχε πρόβλημα με τα μάτια του να αποκρούει.

Στο 56', όμως, έπειτα από σέντρα του Πάρρα από αριστερά, ο Ντούαρτε με κεφαλιά πάσα βρήκε τον Μπαΐροβιτς, που με νέα κεφαλιά προ κενής εστίας πέτυχε το 1-0.

Πριν προλάβει να συνέλθει από το... σοκ ο Ιάλυσος, ήρθε και άλλο γκολ λιγότερα από 4 λεπτά μετά, αυτή τη φορά με πλασέ του Μιμίτο έπειτα από γύρισμα του Ντίαζ στην περιοχή.

Ο Τζελάι ανέβασε με... αυτογκόλ τον δείκτη του σκορ στο 3-0 στο 64', ενώ στο 73' ο Αυγενικού ανέτρεψε τον Ντίαζ στην περιοχή και ο Μπαΐροβιτς δεν αστόχησε στην εκτέλεση πέναλτι.

Ο Πεταυράκης μείωσε για τον Ιάλυσο με δυνατό σουτ στο 77', αλλά ο Παναιτωλικός πέτυχε και 5ο τέρμα με τον Γιοβάνοβιτς στο 85' έπειτα από σέντρα του Ταχάρ.

Ο Ιάλυσος θα μπορούσε να έχει μειώσει ξανά στο 87', αλλά η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι στο μονοκόμματο σουτ του Φράγκου, με το 5-1 να διατηρείται μέχρι το φινάλε.

Διαιτητής ήταν ο Eυάγγελος Μανούχος ( Αργολίδας), με βοηθούς τους Ανδρέα Μεϊντάνα (Αχαΐας) και Ηλία Κωνσταντίνου (Πρέβεζας), ενώ 4ος ήταν ο Χρήστος Βεργέτης (Αρκαδίας).

ΠANAITΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Γιαννακόπουλος, Μπιάϊ, Ντουαρτέ, Λιάβας, Γιαννιώτης (61' Σανια), Γιοβάνοβιτς, Πάρρας, Ντάλσιο, Σιέστεντ (46' Ταχάρ), Ρομάν (46' Ντίαζ), Μπαΐροβιτς.

ΙΑΛΥΣΟΣ (Μαρσέλο Τροΐζι): Α. Χειμωνέττος (46' Ανδρούτσος), Τερζίου, Κ. Χειμωνέττος Μαραγκουδάκης, Νατσιόπουλος, Αυγενικού, Πετράκης (74' Φράγκος), Γιώργου, Χατζηδίμπας, Τζελάι, Σερτζίνιο (50' Πεταυράκης).