25/04/2024
Γερμανία | Κυριακή 1 Δεκεμβρίου 2019 - 23:40

Ξανά στο... ρετιρέ η Γκλάντμπαχ

Κέρδισε 4-2 τη Φράιμπουργκ και στο +1 από τη Λειψία * Διπλό η Βέρντερ

Στην κορυφή της Μπουντεσλίγκα επανήλθε η Γκλάντμπαχ την Κυριακή (1/12), επικρατώντας εντός έδρας της Φράιμπουργκ με 4-2 για τη 13η αγωνιστική.

Ο Τουράμ άνοιξε το σκορ μόλις στο 3', για να ισοφαρίσει στο 6ο λεπτό ο Σμιντ, αλλά Εμπολό και Χέρμαν στο 46' και το 51' διαμόρφωσαν το 3-1 υπέρ των γηπεδούχων.

Μείωσε στο 58ο λεπτό ο Χόλερ και τελικά ο Εμπολό με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 71' σφράγισε τη νίκη της Μπορούσια, που με 28 βαθμούς είναι στο +1 από τη Λειψία.

Στο έτερο παιχνίδι της ημέρας η Βέρντερ Βρέμης πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Βόλφσμπουργκ με 3-2.

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής

Παρασκευή (29/11)

Σάλκε - Ουνιόν Βερολίνου 2-1 (23' Ράμαν, 86' Σερντάρ - 36' πέν. Ίνγκβαρτσεν)

Σάββατο (30/11)

Κολωνία - Άουγκσμπουργκ 1-1 (86' Κόρντομπα - 43' Νιντερλέχνερ)

Χέρτα Βερολίνου - Ντόρτμουντ 1-2 (34' Ντάριντα - 15' Σάντσο, 17' Τοργκάν Αζάρ)

Πάντερμπορν Λειψία 2-3 (62' Μάμπα, 73' Γκασούλα - 3' Σικ, 4' Σάμπιτσερ, 26' Βέρνερ)

Χόφενχαϊμ - Φορτούνα Ντίσελντορφ 1-1 (6' Κράμαριτς - 87' Χένινγκς)

Μπάγερν Μονάχου - Λεβερκούζεν 1-2 (34' Μίλερ - 10', 35' Μπέιλι)

Κυριακή (1/12)

Γκλάντμπαχ - Φράιμπουργκ 4-2 (3' Τουράμ, 46', 71' Εμπολό, 51' Χέρμαν - 6' Σμιντ, 58' Χόλερ)

Βόλφσμπουργκ - Βέρντερ Βρέμης 2-3 (36' Βέγκχορστ, 73' Ουίλιαν - 13' πέν., 83' Ρατσίκα, 39' Μπιτενκούρτ)