20/05/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 22 Σεπτεμβρίου 2013 - 22:12

Δεν «Χ»άρηκαν Περιστέρι και Αιγάλεω

Στο 1-1 έμειναν οι δύο ομάδες, στο ντέρμπι της… δυτικής όχθης για τον 6ο όμιλο

Εκτός από το ματς της ΑΕΚ με τον Μανδραϊκό, που τράβηξε έτσι κι αλλιώς τα φώτα της δημοσιότητας, εξίσου ενδιαφέρον ήταν και το παιχνίδι μεταξύ του Περιστερίου και του Αιγάλεω για την πρώτη αγωνιστική του 6ου ομίλου, το οποίο έληξε ισόπαλο 1-1.

Το ματς διεξήχθη στην έδρα της ομάδας του Γιάννη Τάμπραντζη, που έδειχνε πιο κινητική από τα πρώτα λεπτά και έφτασε πολύ κοντά στο γκολ στο 30ό λεπτό. Συγκεκριμένα, ο Μπέλλης ήταν αυτός που επιχείρησε το σουτ, αλλά είδε την μπάλα να σταματά στο αριστερό δοκάρι του Κουρεπίνη.

Όμως, οι προσπάθειες των γηπεδούχων τελικά ευοδώθηκαν, καθώς στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους ο Μπέλλης εκτέλεσε κόρνερ και ο Ποστόλης με κεφαλιά νίκησε τους αμυντικούς των φιλοξενουμένων και τον Κουρεπίνη γράφοντας το 1-0.

Ωστόσο, στην επανάληψη, οι παίκτες του Λουτσιάνο ντε Σόουζα ανέβασαν ταχύτητα και ισορρόπησαν το ματς αναζητώντας το γκολ της ισοφάρισης, ενώ, βελτιώνοντας την αμυντική λειτουργία τους, περιόρισαν τις «επισκέψεις» των γηπεδούχων στα καρέ τους. Τελικά, το «Σίτι» κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα, όταν στο 81’ ο Βουτυράς, που είχε περάσει ως αλλαγή στο 52’, νίκησε τον Κέμπα διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Γιάννης Τάμπραντζης): Κέμπας, Πλέστης Π. (82' Ηλιάδης), Βασίλογλου (90' Μάντζιος), Ποστόλης, Μήλιος, Χέλμης, Μπόσιος, Πλέστης Χ. (85' Παναγόπουλος), Χρόνης, Μπέλλης, Συρράκος.

ΑΙΓΑΛΕΩ (Λουτσιάνο ντε Σόουζα): Κουρεπίνης, Παπουτσής, Κοντιζάς (61' Βουτυράς), Ναυπλιώτης, Ευαγγέλου, Μαυρομάτης, Χρήστο (82' Καμπόλης), Μπεθάνης, Παπαναστασίου (68' Πολυκράτης), Τουρνάς, Παπαθανασίου.