03/05/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 1 Δεκεμβρίου 2019 - 17:09

«Κουλούρια» στη Δράμα

Δόξα και Λεβαδειακός έμειναν στο 0-0

Δίχως νικητή ολοκληρώθηκε η κυριακάτικη (1/12) αναμέτρηση της Δράμας, με Δόξα και Λεβαδειακό να περιορίζονται στο 0-0 για την 7η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 2.

Έτσι, οι «μαυραετοί» του Κώστα Ανυφαντάκη παραμένουν χωρίς νίκη στην έδρα τους και με 10 βαθμούς μοιράζονται την 6η θέση με τον Πλατανιά και τον Εργοτέλη.

Από την πλευρά τους, οι Βοιωτοί, που ήταν καλύτεροι αλλά όχι αποτελεσματικοί-όπως δηλαδή και στην ήττα τους από την Παναχαϊκή-με 8 πόντους είναι στην 9η θέση μαζί με τα Χανιά.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, ο Καστιγιόν στο 8' έκανε το σουτ και ο Μένκα μπλόκαρε, ενώ οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 17', με τον Κρητικό να σουτάρει δυνατά από δεξιά και να στέλνει λίγο άουτ την μπάλα.

Στο 20' ο Μένκα έδειξε τα αντανακλαστικά του σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κοζορώνη, διώχνοντας σε κόρνερ, ενώ ήταν άστοχο το σουτ του Λεωνίδα Αργυρόπουλου πέντε λεπτά αργότερα.

Άουτ πέρασε και μια κεφαλιά του Νίκα στο 35', με τον Μένκα στο 44' να αποκρούει την κεφαλιά του Συμελίδη ύστερα από σέντρα του Φώτη Ιωαννίδη από δεξιά.

Στο β' ημίχρονο συνέχισαν να έχουν την υπεροχή οι πάικτες του Σωτήρη Αντωνίου, με τον Οικονόμου στο 58' να διώχνει πάνω στη γραμμή και να κρατά το μηδέν παθητικό για τη Δόξα.

Στο 70' ο Μάντζιος σέντραρε από αριστερά και ο Καστιγιόν έκανε το σουτ εντός περιοχής, με την μπάλα να περνά άουτ.

Από την πλευρά τους, οι Δραμινοί απείλησαν στο 78', όταν Νίκος Ιωαννίδης και Μαρκοπουλιώτης έπιασαν διαδοχικές κεφαλιές μετά από ένα κόρνερ, για να φύγει λίγο άουτ η μπάλα, αλλά ένα λεπτό αργότερα ήταν ξανά επικίνδυνος ο Λεβαδειακός.

Ο Μάντζιος σούταρε, ο Μένκα απέκρουσε και ακολούθησε νέο σουτ του Συμελίδη, για να επέμβει ξανά ο τερματοφύλακας της Δόξας διώχνοντας σε κόρνερ.

Aπό εκεί και πέρα, οι δύο αντίπαλοι συνέχισαν να ψάχνουν το γκολ, αυτό δεν ήρθε ποτέ και προέκυψε η «λευκή» ισοπαλία.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Tσέτσιλας του Συνδέσμου Γρεβενών με βοηθούς τον Μωυσιάδη του Συνδέσμου Γρεβενών και τον Καμπερίδη του Συνδέσμου Καβάλας.

Κίτρινες: 9' Λιάγκας.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Κώστας Ανυφαντάκης): Μένκα, Σιώπης, Παπαργυρίου, Κουκόλης, Μαρκοπουλιώτης, Οικονόμου (86' Περέγιο), Πλέγας (68' Πινδώνης), Κρητικός, Ρόβας (68'. Ε. Αργυρόπουλος), Χάμοντ, Ν. Ιωαννίδης.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Σωτήρης Αντωνίου): Μπάιτς, Κοζορώνης (63' Mάντζιος), Λ. Αργυρόπουλος, Άνγκουα, Λιάγκας, Βήχος, Καραχάλιος, Νίκας, Καστιγιόν (71' Kόναν), Συμελίδης, Φ. Ιωαννίδης.