25/04/2024
Ισπανία | Σάββατο 30 Νοεμβρίου 2019 - 16:17

Διπλό πρωτιάς για τη Ρεάλ Μαδρίτης

Οι Μερένχες πέρασαν νικηφόρα από την έδρα της Αλαβές με 1-2 και πάτησαν κορυφή… περιμένοντας στραβοπάτημα της Μπαρτσελόνα στο ματς με την Ατλέτικο

Το… καθήκον της έκανε το Σάββατο (30/11) η Ρεάλ Μαδρίτης, επικρατώντας της Αλαβές με 1-2, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της La Liga.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο πρώτο ημίχρονο και απείλησαν σε ουκ ολίγες περιπτώσεις την εστία των φιλοξενούμενων, χωρίς να καταφέρουν, ωστόσο, να σκοράρουν.

Η Ρεάλ από την άλλη είχε μόλις μία πραγματικά απειλητική στιγμή στο πρώτο ημίχρονο, με τον Μπέιλ να σημαδεύει το δοκάρι.

Στην επανάληψη, όμως, ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της και στο 52’ έφτασε στην επίτευξη του γκολ με κεφαλιά του Ράμος.

Στο 64’ η Αλαβές κέρδισε πέναλτι από ανατροπή του Ράμος, με τον Λούκας Πέρεθ να μην αστοχεί από την άσπρη βούλα.

Εν τέλει, η «βασίλισσα» έφτασε και σε δεύτερο γκολ με τον Καρβαχάλ στο 69’, γράφοντας το 1-2, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Έτσι, η Ρεάλ ανέβηκε στην κορυφή του ισπανικού πρωταθλήματος με 31 βαθμούς και περιμένει το αποτέλεσμα της Μπαρτσελόνα την Κυριακή (1/12) με αντίπαλο την Ατλέτικο Μαδρίτης για να μάθει εάν θα μείνει μόνη πρώτη στην κατάταξη.

Από την πλευρά της, η Αλαβές παρέμεινε στους 18 βαθμούς που τη φέρνουν στην 13η θέση.

ΑΛΑΒΕΣ: Πατσέκο, Αγκιρεγκαρίμπιρια, Λαγκουάρδια, Ναβάρο, Ντουάρτε, Βιδάλ, Πίνα ( 76' Πονς), Γουακάσο (82' Γκαρσία), Ριόχα (60' Μπερκ), Πέρεθ, Χοσέλου

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Αρεολά, Καρβαχάλ, Μιλιτάο, Ράμος, Μαρσέλο, Μόντριτς (80' Βαλβέρδε), Κασεμίρο, Κρόος, Ισκο, Μπέιλ (67' Ροντρίγκο), Μπενζεμά