24/04/2024
Champions League | Τετάρτη 27 Νοεμβρίου 2019 - 21:57

Μοιρασιά και... αγωνία για Βαλένθια και Τσέλσι

Έμειναν στο ισόπαλο 2-2 στο «Μεστάγια» * Πολύτιμη νίκη για τη Ζενίτ

Άγχος μέχρι το τελευταίο λεπτό της τελευταίας αγωνιστικής θα έχουν για την πρόκριση στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ η Βαλένθια και η Τσέλσι.

Την Τετάρτη (27/11) και στο πλαίσιο της 5ης «στροφής» του 8ου ομίλου οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 στο «Μεστάγια» και με 8 βαθμούς μοιράζονται για την ώρα την κορυφή, ενώ ο Άγιαξ ακολουθεί στους 7 (φιλοξενείται από τη Λιλ σε ματς που αρχίζει στις 22.00).

Ο Σολέρ άνοιξε το σκορ στο 41', ένα λεπτό αργότερα ισοφάρισε ο Κόβατσιτς, με τον Πούλισικ να δίνει προβάδισμα στους Λονδρέζους με το γκολ που πέτυχε στο 53ο λεπτό.

Στο 65' ο Κέπα απέκρουσε την εκτέλεση πέναλτι του Παρέχο, αλλά νικήθηκε τελικά από τον Βας στο 82'.

Την ίδια στιγμή, η Ζενίτ νίκησε 2-0 στην Αγία Πετρούπολη τη Λυών και την έπιασε στη 2η θέση του 7ου ομίλου με 7 βαθμούς, με αμφότερες να ελπίζουν σε πρόκριση εν όψει της 6ης και τελευταίας αγωνιστικής.

Ο Τζιούμπα στο 42' και ο Οτζόεφ στο 84' βρήκαν δίχτυα και χάρισαν στους Ρώσους το πολύτιμο τρίποντο.