26/04/2024
Μπάσκετ | Τετάρτη 20 Νοεμβρίου 2019 - 23:35

Έχασε στις λεπτομέρειες το Περιστέρι

Η ομάδα των Δυτικών Προαστίων πάλεψε στη δυσκολοκατάβλητη έδρα της Μπάμπεργκ, αλλά τελικά ηττήθηκε με 72-69

Πάλεψε, αλλά υπέκυψε το Περιστέρι.

Σε μία έδρα που παραδοσιακά γίνεται… τόπος μαρτυρίου για τις ελληνικές ομάδες, το Περιστέρι έφτασε την Τετάρτη (20/11) μία… ανάσα από το «διπλό», αλλά έφυγε ηττημένο στις λεπτομέρειες με 72-69 από την Μπάμπεργκ, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των ομίλων του Basketball Champions League.

Η ομάδα την Δυτικών Προαστίων είχε κακή αμυντική προσέγγιση στην πρώτη περίοδο, δίνοντας τη δυνατότητα στην Μπάμπεργκ να βρει επιθετικό ρυθμό.

Έτσι, η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 27-21 υπέρ των γηπεδούχων.

Το Περιστέρι αντέδρασε στη δεύτερη περίοδο και βελτιώνοντας αισθητά την άμυνα του, έμεινε κοντά στο σκορ, παίρνοντας προσωρινά το προβάδισμα με 34-35, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 42-38 υπέρ των γηπεδούχων.

Το Περιστέρι μπήκε πολύ δυνατά και στην τρίτη περίοδο, ήλεγξε το ρυθμό και βρέθηκε να προηγείται με 46-49, ωστόσο η απάντηση της Μπάμπεργκ ήταν άμεση, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 59-57.

Στην τέταρτη και πιο καθοριστική περίοδο η Μπάμπεργκ είχε συνεχώς… τριποντες απαντήσεις στα ξεσπάσματα του Περιστερίου και εν τέλει έφτασε στη νίκη με 72-69.

Έτσι, η ομάδα της Βαμβέργης έφτασε το ρεκόρ της στο 4-2, ρίχνοντας το αντίστοιχο του Περιστερίου στο 3-3.

Κορυφαίος για το Περιστέρι ο Μόουζες με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 τάπες, ενώ για την Μπάμπεργκ, Μάρεϊ και Ομπασόχαν σημείωσαν από 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 27-21, 42-38, 59-57, 72-69

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Μουρς): Χάρις 9 (3/6 δίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Λι 7 (3/9 σουτ, 4 ασίστ), ΜακΛίν 4 (1), Σένγκφελντερ 10 (1), Τέιλορ 4 (1), Μάρεϊ 11 (4/9 δίποντα, 3/8 βολές, 6 ριμπάουντ), Ομπασόχαν 11 (3/8 σουτ), Ολίντε 7 (2/7 σουτ), Στάκι 3 (1), Τέιλορ, Βάιντεμαν 6 (2)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Ζούρος): Χάτσερ 5 (1/10 σουτ), Μόουζες 11 (5/8 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Σμιθ 9 (1), Βασιλόπουλος 8, Ξανθόπουλος 7 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Αγραβάνης 2, Μπλέικ 4, Γόντικας, Γκρέι 9 (4/9 σουτ), Μορέιρα 6, Σαλούστρος 2, Σκορδίλης 6