Μπάσκετ | Τρίτη 19 Νοεμβρίου 2019 - 21:30

Μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού στο Κάουνας

Οι «πράσινοι» με κορυφαίο τον Καλάθη επικράτησαν με 86-85 της Ζαλγκίρις…

Έπαιξε με τη φωτιά, αλλά τελικά δεν κάηκε…

Ο Παναθηναϊκός λίγο έλειψε να γίνει ξανά ιδανικός… αυτόχειρας, όμως δια πυρός και σιδήρου κατάφερε να… αποδράσει από το Κάουνας με 85-86 απέναντι στη Ζαλγκίρις και πήρε μία πολύτιμη νίκη στον αγώνα που δίνει για να κρατηθεί στις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας, έχοντας για κορυφαίο τον Καλάθη.

Οι «πράσινοι» έκαναν τα εύκολα, δύσκολα και ένα ματς που ήλεγχαν απόλυτα μέχρι το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, λίγο έλειψε να το χάσουν, όπως είχε συμβεί και με τη Βιλερμπάν.

Το δυνατό χαρτί των «πράσινων» στο πρώτο ημίχρονο ήταν η άμυνα τους, η οποία άφησε τη Ζαλγκίρις μόλις στους 33 πόντους, δίνοντας τη δυνατότητα στο «τριφύλλι» να προηγηθεί με 8 πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (33-41).

Στο ίδιο μοτίβο, με καλή άμυνα και κάποια μεγάλα σουτ, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν ακόμα και με 15 πόντους (43-58) στην τρίτη περίοδο, όμως σταδιακά η Ζαλγκίρις άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 53-64.

Και ενώ όλα έδειχναν πως ο Παναθηναϊκός θα έφτανε με σχετική ευκολία στην 5η του νίκη στην Ευρωλίγκα, οι «πράσινοι» έπαθαν… μπλακ άουτ για μία ακόμη φορά στην τέταρτη περίοδο.

Με κακή άμυνα και χωρίς καθαρό μυαλό στην επίθεση, επέτρεψαν στη Ζάλγκιρις να ξαναμπει στο ματς, με το παιχνίδι να οδηγείται στη… ρουλέτα των βολών.

Εκεί, οι «πράσινοι» αποδείχτηκαν ψύχραιμοι και εν τέλει έφτασαν στη νίκη με 85-86, η οποία ήταν η 5η για το «τριφύλλι» σε 9 αγωνιστικές της Ευρωλίγκας.

Για ένα ακόμη ματς ο Παναθηναϊκός είχε για πολυτιμότερο παίκτη τον ηγέτη του, Νικ Καλάθη, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 19 πόντους και 12 ασίστ, εκτοξεύοντας το σύστημα αξιολόγησης στο 32!

Από τη λιθουανική ομάδα, η οποία έδειξε πως ποτέ δεν τα παρατάει, διακρίθηκαν δύο παίκτες που έχουν περάσει και από την Ελλάδα, ο ΛεΝτέι με 15 πόντους και ο Λεκαβίτσιους με 14.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 33-41, 53-64, 85-86

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Γουόκαπ 6 (2), Λεκαβίτσιους 14 (1), Χέιζ 2, Γιανκούνας 5, Μιλάκνις 11 (2), Γιοκουμπάιτις, ΛεΝτέι 15 (1), Λαντέιλ 12 (4), Γκριγκόνις 9 (1), Ουλανόβας 11.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βόβορας): Τόμας 13 (3), Ράις 7, Παπαγιάννης 8, Παπαπέτρου 12 (2), Παππάς 5, Βουγιούκας 1, Τζόνσον 2, Φρεντέτ 11 (3), Καλάθης 19 (5), Γουάιλι 4, Μήτογλου, Μπέντιλ 4.