19/04/2024
Μπάσκετ | Κυριακή 17 Νοεμβρίου 2019 - 21:09

Σαρωτική η Εθνική μπάσκετ Γυναικών

Με ένα σερί 26-0 μέσα σε οκτώ αγωνιστικά λεπτά, μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία τον αγώνα με την Ισλανδία, επικρατώντας με 89-54 για τη δεύτερη αγωνιστική των προκριματικών του EuroBasket 2021

Στα… χαρτιά ήταν το φαβορί, αλλά το απέδειξε και στην πράξη. Η Εθνική Γυναικών του μπάσκετ είχε ένα εύκολο απόγευμα με αντίπαλο την Ισλανδία την Κυριακή (17/11), κερδίζοντας με 89-54, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής των προκριματικών του EuroBasket 2021.

Η Εθνική ομάδα εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την καλή της αμυντική λειτουργία στο πρώτο ημίχρονο και με ένα σερί… μαμούθ, μετέτρεψε το αρχικό 18-12 του πρώτου εξαλέπτου της αναμέτρησης σε 44-12, βάζοντας από νωρίς τίτλους τέλους στην αναμέτρηση.

Χαρακτηριστικό στοιχείο της εκπληκτικής αμυντικής λειτουργίας της Εθνικής, είναι το γεγονός πως οι παίκτες του Βασίλη Μασλαρινού οδήγησαν σε 21 λάθη την Ισλανδία στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ως συνέπεια αυτού, πέτυχαν και αρκετά καλάθια στο ανοικτό γήπεδο.

Το ημίχρονο έληξε στο 54-18 και από εκεί και πέρα το ματς ήταν μία τυπική διαδικασία, με τον προπονητή της Εθνικής να δίνει χρόνο στη Βασιλική Λούκα, η οποία σημείωσε την πρώτη της επίσημη συμμετοχή με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Κορυφαία για την Εθνική Γυναικών ήταν για ένα ακόμη ματς η Τζάκι Γέμελος με 18 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Ελλάδα πέτυχε την πρώτη της νίκη στα προκριματικά, μετά την ήττα προ τριών ημερών από τη Σλοβενία, η οποία επιβλήθηκε και της Βουλγαρίας με 72-64 στο άλλο ματς του ομίλου και έμεινε μόνη πρώτη με το απόλυτο των 2 νικών σε 2 αγώνες.

Η επόμενη υποχρέωση της Εθνικής Γυναικών στα προκριματικά του EuroBasket 2021 είναι σε ένα χρόνο, όταν και θα αντιμετωπίσει εντός έδρας τη Βουλγαρία (12/11/2020) και τη Σλοβενία (15/11/2020).

Τα δεκάλεπτα: 28-12, 54-18, 74-35, 89-54

ΕΛΛΑΔΑ (Βασίλης Μασλαρινός): Μποσγανά 12 (6 ριμπάουντ), Δίελα, Λούκα 4, Νικολοπούλου 4 (6 ασίστ), Σωτηρίου 9 (4 ριμπάουντ), Αλεξανδρή, Χατζηλεοντή 9 (6 ριμπάουντ), Γέμελος 18 (4/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παυλοπούλου 9 (4 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Σπανού 4 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σπυριδοπούλου 6 (5 ριμπάουντ), Σταμολάμπρου 14 (2)