16/04/2024
Αρχείο | Κυριακή 17 Νοεμβρίου 2019 - 18:37

Μάγκας Ιωνικός έκανε ανατροπή και κέρδισε τον Διαγόρα

Οι Νικαιώτες επικράτησαν 3-2 των Ροδιτών παρότι έχαναν με 1-2 μέχρι το 88’

Απίστευτο ματς στη Νεάπολη και μεγάλη νίκη για τον Ιωνικό απέναντι στον Διαγόρα με 3-2 την Κυριακή (17/11) το απόγευμα, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Football League.

Η ομάδα του Δημήτρη Αρναούτη βρέθηκε να χάνει με 0-1, αλλά και 1-2 όμως μέσα σε δύο λεπτά από το 88’ μέχρι το 90’ πέτυχε δύο γκολ και έφτασε στη νίκη με 3-2 σε ένα συγκλονιστικό ματς ακατάλληλο για καρδιακούς.

Ο Ιωνικός με τη νίκη αυτή ανέβηκε στους 16 πόντους και είναι στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με τα Τρίκαλα, που κέρδισαν 2-1 το Αιγάλεω, ενώ η ομάδα του «σμαραγδένιου νησιού» παρέμεινε στους 10 πόντους ισόβαθμη με την Καλαμάτα η οποία ηττήθηκε επίσης 2-1 στην Καβάλα.

Οι Ροδίτες μπήκαν καλύτερα στο ματς και προηγήθηκαν στο 16’ με πλασέ του Γλυνού μέσα από την περιοχή σε φάση που η άμυνα του Ιωνικού πιάστηκε στον «ύπνο». Παρά το 0-1 ο Ιωνικός ισορρόπησε το ματς και στο ημίωρο απείλησε με το δυνατό σουτ του Καλλέργη και την μπάλα να περνά λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Το ημίχρονο έληξε με 0-1, ωστόσο έξι λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου ο Σμυρλής με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή είδε την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι και εν συνεχεία να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-1.

Παρά το 1-1, οι παίκτες της νησιωτικής ομάδας όχι μόνο δεν απογοητεύτηκαν, αλλά στο 54’ πήραν εκ νέου το προβάδισμα. Δράστης ο Μπαρμπαρούσης ο οποίος εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας του Ιωνικού και αφού πρόλαβε στην έξοδο τον Κουρεπίνη με ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-2.

Οι παίκτες του Αρναούτη ανέβασαν την πίεσή τους, ωστόσο δεν μπορούσαν να φτάσουν στην ουσία που είναι το γκολ. Όμως σε ένα εξαιρετικό δίλεπτο (88-90) το πέτυχαν δις φτάνοντας στη μεγάλη νίκη.

Η «χρυσή» αλλαγή του Αρναούτη, ο Βλαχομήτρος στο 88’ με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τσέλιου για το 2-2 μέσα σε αποθέωση, με τις συγκινήσεις να μην σταματούν εδώ. Και αυτό διότι δύο λεπτά μετά ο Κρητικός εκμεταλλευόμενος την αδράνεια της ροδίτικης άμυνας με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-2 που ήταν και το τελικό σκορ.

Τέλος αξίζει να σημειωθεί ότι στο γήπεδο βρέθηκε ο ισχυρός άνδρας της ΑΕΚ, Δημήτρης Μελισσανίδης για να παρακολουθήσει την αναμέτρηση, ενώ το παρών έδωσε και ο ιδιοκτήτης της ΑΕΛ, Αλέξης Κούγιας.

Κίτρινες: 84' Παπουτσογιαννόπουλος, 90+1' Καλλέργης – 11' Κέρι, 67' Μπέλερης

Διαιτητής: Κουκουλάς (Λέσβου), Βοηθοί: Ψύλλος (Λέσβου), Γαρεφαλάκης (Ηρακλείου), 4ος: Ευθυμίου (Αθηνών)

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Αρναούτης): Κουρεπίνης, Γκοτσούλιας, Κρητικός, Καλλέργης (58’ Καλογερής), Μουστάκης, Παπουτσογιαννόπουλος, Ιωάννου, Φουρλάνος, Τιεντσέ (71’ Μακρίδης), Μάναλης, Σμυρλής (66’ Βλαχομήτρος).

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΡΟΔΟΥ (Πέτρος Ρουτζιέρης) Τσέλιος, Ευαγγελιδάκης, Ηλιάδης, Προβατίδης, Καρπαθάκης, Γλυνός, Μπέλερης, Μπουρλάκης (74’ Παπαδόπουλος), Κέρι, Μπαρμπαρούσης, Μανωλάκης.