19/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 17 Νοεμβρίου 2019 - 17:50

Γκολ σε καίρια σημεία και νίκη για Λεβαδειακό

Οι Βοιωτοί επικράτησαν με 2-0 του Απόλλωνα Λάρισας * Από ένα δοκάρι είχαν οι δύο ομάδες

Μία πολύ σημαντική νίκη σημείωσε το απόγευμα της Κυριακής (17/11) ο Λεβαδειακός ο οποίος επικράτησε με 2-0 του Απόλλωνα Λάρισας για την 5η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 2.

Για την ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου η νίκη αυτή ήταν η δεύτερη φετινή, μετά από εκείνη με 1-0 απέναντι στην Κέρκυρα και με την οποία έφτασε τους 7 βαθμούς, ενώ ο Απόλλων Λάρισας υπέστη τη δεύτερη ήττα του μένοντας στους 5 πόντους.

Αγωνιστικά οι Βοιωτοί σκοράροντας σε καίρια σημεία της αναμέτρησης, ένα γκολ πριν το ημίχρονο και ένα στο φινάλε έφτασαν στο τρίποντο, σε ένα ματς όπου ήταν καλύτεροι καθ όλη τη διάρκεια, έχοντας και ένα δοκάρι. Δοκάρι είχε και ο Απόλλων Λάρισας στο 0-0.

Αγωνιστικά ο Κοζορώνης στο 5’ έκανε το σουτ με την μπάλα να βρίσκει σε πόδι αμυντικού και να περνά κόρνερ, ενώ στο 17’ στο σουτ του Κονέ για τον Λεβαδειακό από πλάγια δεξιά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 23’ και μετά από εκτέλεση κόρνερ για τον Λεβαδειακό, ο Σιφναίος δέχτηκε την κάθετη από τον Ναζίμ βγήκε τετ-α-τετ με τον Μπάιτς ο οποίος βγήκε από την εστία του, ο Σιφναίος τον πέρασε και ενώ ήταν μόνος του με το κενό τέρμα έκανε το σουτ με τη μπάλα να βρίσκει στο δεξί δοκάρι. Στην εξέλιξη της φάσης ο Μπάιτς αιφνιδιάστηκε και ενώ η μπάλα πήγαινε πάνω του δεν την μπλόκαρε με συνέπεια να πάρει τροχιά προς την εστία, αλλά ο Φυτανίδης πάνω στη γραμμή αποσόβησε το 0-1.

Στο 40’ ο Μπάιτς απομάκρυνε σε κόρνερ την μπάλα από την εκτέλεση φάουλ του Σιφναίου πέφτοντας στη δεξιά του γωνία και έδιωξε σε κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο. Και εκεί που δεν έγινε το 0-1, έγινε το 1-0, τρία λεπτά μετά. Συγκεκριμένα από εκτέλεση κόρνερ ο Ανγκουά στο πρώτο δοκάρι πήρε την κεφαλιά, ο Γκέκας έκανε την απόκρουση, η μπάλα όμως έφτασε στον Ιωαννίδη που με κοντινό σουτ την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0.

Οι Λαρισαίοι θα μπορούσαν να φτάσουν στο 1-1 στο 44’ αλλά η κεφαλιά του Ναζίμ στη καρδιά της άμυνας των Βοιωτών, πέρασε μόλις άουτ.

Στο δεύτερο 45λεπτο ο Λεβαδειακός έφτασε κοντά στο 2-0 στο 51’ όταν σε αντεπίθεση ο Ιωαννίδης πάσαρε στον Κονέ που έκανε το σουτ από πλάγια δεξιά με την μπάλα να παίρνει φάλτσα και να περνά άουτ, ενώ στο 63’ ο Κοζορώνης με σέντρα «λουκούμι» βρήκε τον Κόναν η κεφαλιά του οποίου σταμάτησε πάνω στο σώμα του Γκέκα.

Ο Κόναν ήταν πρωταγωνιστής και στο 68’ δεχόμενος τη σέντρα από τον Καστιγιόν όμως η κεφαλιά του πέρασε ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Γκέκα με τους γηπεδούχους να ψάχνουν το 2-0. Αυτό θα μπορούσε να έρθει στο 83’ όταν ο Ιωαννίδης έκανε το σουτ με τον Γκέκα να διώχνει σε κόρνερ, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Καραχάλιος από τον άξονα με νέο σουτ ανάγκασε τον πορτιέρο του Απόλλωνα να διώξει σε κόρνερ.

Στο 88’ ο Λεβαδειακός ισοφάρισε… τα δοκάρια με το σουτ του Συμελίδη να σταματά στο αριστερό του Γκέκα, όμως οι γηπεδούχοι λυτρώθηκαν στο δεύτερο λεπτό του εξτρά χρόνου με τον Κοζορώνη από τα 30 μέτρα να στέλνει με βολίδα την μπάλα στα δίχτυα του Γκέκα για το 2-0 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Κίτρινες: 45’ Κοζορώνης - 38’ Καρατάσιος, 41’ Καρρίκι, 46’ Ναζίμ

Διαιτητής: Πάνος (Ηπείρου), Βοηθοί: Καραθανάσης (Ανατολικής Αττικής), Καλλής (Ανατολικής Αττικής), 4ος: Μπαϊρακτάρης (Αθηνών)

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Σωτήρης Αντωνίου): Μπάιτς, Αργυρόπουλος, Ανγκούα, Φυτανίδης, Κονέ (82′ Παντελιάδης), Καραχάλιος, Κοζορώνης, Σανάμπρια (60′ Κονάν), Συμελίδης, Καστιγιόν (71′ Μακρής), Ιωαννίδης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Αριάν Μπελά): Γκέκας, Καρατάσιος, Σάντος Κόστα, Μπαστακός, Λίταινας (88′ Νύκταρης), Ναζίμ (65′ Μπιμάι), Σουλιώτης, Κουρτεσιώτης, Σιφναίος, Καρρίκι, Νούσιος (53′ Καμπέρης).