19/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 17 Νοεμβρίου 2019 - 17:31

Έκανε τα εύκολα δύσκολα, αλλά κέρδισε ο Εργοτέλης

Οι Ηρακλείωτες προηγήθηκαν 3-0, αλλά η Α.Ε. Καραϊσκάκης μείωσε σε 3-2, πριν τελικά... υποκύψει με 4-2

Έπαιξε με τη φωτιά, αλλά δεν κάηκε... Ο Εργοτέλης επικράτησε 4-2 την Κυριακή (17/11) της Α.Ε. Καραϊσκάκης στο Παγκρήτιο, με τη νίκη να έρχεται πιο δύσκολα από ό,τι δείχνει το σκορ.

Οι Ηρακλειώτες προηγήθηκαν 3-0, αλλά οι Αρτινοί μείωσαν σε 3-2, πριν τελικά ο Έφορντ «σφραγίσει» τη νίκη στις καθυστερήσεις.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και απείλησαν μόλις στο 2ο λεπτό με τον Προβυδάκη να βγάζει την κάθετη μπαλιά στον Έφορντ και εκείνον να «σπάει» για τον Κουατένγκ που αστόχησε με κοντινό πλασέ από το σημείο του πέναλτι. Δύο λεπτά αργότερα οι τρεις παίκτες συνδυάστηκαν ξανά, με τον Έφορντ να πασάρει τελικά στον Τσέλιο, αλλά το πλασέ του τελευταίου από το ύψος της μικρής περιοχής κατέληξε άουτ.

Τελικά, η πίεση απέδωσε καρπούς στο 12ο λεπτό, όταν ο Έφορντ έκοψε την μπάλα από τα αριστερά, ο Ροβίθης δεν τη βρήκε καλά, αλλά αυτή στρώθηκε στον Μπουτσάκη που με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0.

Το γκολ έδωσε έξτρα ώθηση στους Κρητικούς που στο 20' διπλασίασαν τα τέρματά τους με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Προβυδάκη, με τον Κουατένγκ να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 3-0 με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή τρία λεπτά αργότερα.

Παρά το... σοκ, η Α.Ε. Καραϊσκάκης δεν το έβαλε κάτω. Αφού ο Μέλκας πραγματοποίησε σωτήρια επέμβαση αποτρέποντας το 4-0 σε κοντινό πλασέ του Τσέλιου στο 28', ο Χατζηστραβός με δυνατό σουτ εκτός περιοχής μείωσε στο 31' σε 3-1. Οι Αρτινοί απείλησαν στο 43' με κεφαλιά του Κούστα, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Ο Εργοτέλης μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος, με τον Μέλκα να λέει ξανά «όχι» στον Τσέλιο, ενώ στο 54' έπειτα από σέντρα του Μπούση, ο Ροβίθης έπιασε το πλαστέ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια από καλή θέση.

Ο Ροβίθης απώλεσε και άλλη σημαντική ευκαιρία τέσσερα λεπτά αργότερα και αφού ο Εργοτέλης δεν μετέτρεπε τις ευκαιρίες του σε γκολ το έκανε η Α.Ε. Καραϊσκάκης, με τον Ψιανό να μειώνει με πλασέ εντός περιοχής στο 75' σε 3-2.

Ο Χατζηστραβός, μάλιστα, λίγο έλειψε να ισοφαρίσει στο 89', αλλά αστόχησε σε κοντινό πλασέ, με την μπάλα να περνά λίγο άουτ.

Τελικά, μετά την... προειδοποιητική προβολή του Μπουρσέλη στο 90' που έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Μέλκας, ήρθε η... λύτρωση στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Έφορντ να φεύγει μόνος στην αντεπίθεση, να μπαίνει στην περιοχή και να «γράφει» με πλασέ το τελικό 4-2.

Διαιτητής ήταν ο Σπυρίδων Κολύτας (Λασιθίου), με βοηθούς τους Παναγιώτης Χρηστάκο (Πειραιά) και Δημήτρη Παγουρτζή (Πειραιά), ενώ 4ος ήταν ο Φώτιος Ντάουλας (Δυτικής Αττικής).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Προβυδάκης, Μπούσης, Μπάτζιος , Πέιος, Μπρους, Τσέλιος (70' Μπουρσέλης), Μπουτσάκης (63' Γροντής), Εφορντ, Ροβίθης (78' Μπαράτα), Kουατένγκ.

Α.Ε. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Μέλκας, Καπίας, Βλάχος, Παναγιώτου, Παπανίκου, Μέτσε, Ψιάνος, Γυφτοκώστας (46' Τσούτσης), Χατζηστραβός, Αλμπάνης (32' λ.τ. Κυβελίδης), Κούστα (70' Τερεζίου).